Roboty na magazynie

Do 2030 r. przewiduje się na świecie prawie siedmiokrotny wzrost wykorzystania robotów przemysłowych (do 20 mln). Robotyzacja postępuje i jest jedną z 29 technologii wpływających na logistykę w najbliższych 10 latach, jak wynika z 5. raportu DHL „Logistics Trend Radar”.

W branży logistycznej według prognoz firmy McKinsey sztuczna inteligencja wytworzy wartość 4,2 bln dolarów w ciągu 20 lat. Z tego 1/3 będzie związana z wdrożeniem technologii do łańcucha dostaw. Unikanie cyfryzacji obnaża wręcz ich słabość. Z badań OECD wynika, że firmy skutecznie stosujące technologie są 10-krotnie bardziej wydajne niż konkurenci, którzy tego nie robią.

Roboty są elementem supernowoczesnej logistyki opartej na danych. Sprzedawca internetowy nie musi inwestować w najnowsze rozwiązania logistyczne, jeśli współpracuje z odpowiednim operatorem fulfilment – z takim, który rozwija usługi magazynowe w stronę (hiper)automatyzacji i robotyzacji.

Wolumeny sprzedaży w handlu elektronicznym gwałtownie wzrosły w ostatnich miesiącach, jednocześnie sklepy internetowe borykają się z niedoborami kadrowymi (zachorowania pracowników, konieczność samoizolacji). Nowoczesny operator fulfilment stawiający na rozwój technologiczny jest wartościowym wsparciem dla e-handlu. Wykorzystując roboty kompletacyjne, automatyzując obiekt magazynowy i proces realizacji zamówienia, sprosta nagłemu wzrostowi sprzedaży w sklepie internetowym.

Roboty w magazynie zapewniają wysoką jakość i wydajność operacji logistycznych, pokazując, że operator fulfilment prowadzi Logistykę 4.0. Różne rodzaje robotów wpisują się w szeroki wachlarz zastosowań logistycznych. W magazynie wykorzystuje się: roboty przemysłowe (układnice, przenośniki), współpracujące (coboty), transportowe (pojazdy AGV, LGV, system transportu podwieszanego), antropomorficzne (przegubowy, egzoszkielet), systemy pakowania, drony, beacony, kody RFID, gogle VR, ERP, regały typu „pallet-shuttle”, autonomiczne wózki podnośnikowe. Prawidłową obsługę robotów w magazynie zapewnia system WMS, który organizuje i optymalizuje operacje logistyczne, na temat ich przebiegu gromadzi dane, poddawane analizom. Roboty stacjonarne zajmują się paletyzacją cięższych towarów, współpakowaniem, sortowaniem zamówień, wprowadzaniem przedmiotów na przenośniki taśmowe.

Robotyzacja sprawia, że obiekt magazynowy staje się elastyczny, zautomatyzowany i z infrastrukturą, którą można skalować. Pracownicy wspomagani technologią mają wyższą produktywność dzięki automatyzacji powtarzalnych, czasochłonnych zadań magazynowych i przy kompletacji zamówień. Według Goldman Sachs 5% całej redukcji kosztów będzie skutkiem wdrożenia robotyki opartej na sztucznej inteligencji, automatyzacji, optymalizacji procesów i analizie danych.

Robotyzacja i automatyzacja fulfilmentu to ograniczenie kosztów stałych. Raport McKinsey szacuje, że 49% czynności mogłoby być zautomatyzowane dzięki technologii, co dałoby oszczędność rzędu 16 bln dolarów za wynagrodzenia pracowników.

Samo wdrożenie robotów może trwać najmniej parę tygodni, jednak wybór optymalnych dla firmy technologii to już długie miesiące porównań, adaptacji. W biznesie e-commerce liczy się czas, dlatego warto współpracować z operatorem fulfilmentu, który fazę testów już przepracował i dysponuje zaawansowanymi technologiami, usprawniającymi obsługę klienta i procesy. Współpraca z takim operatorem pozwala budować kulturę automatyzacji w sklepie wirtualnym.

Roboty AMR poprawiają efektywność kompletacji zamówień w e-commerce nawet o 150%. Magazyn fulfilment zrobotyzowany, zautomatyzowany to wsparcie procesów, czyli większa produktywność, elastyczność i szybkość, maksymalizacja zasobów przy minimalizacji błędów, ale także dbałość o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Dla klientów sklepu internetowego to natychmiastowa, krótkoterminowa dostawa do dużej liczby klientów.

Robotyzacja logistyki wymaga wykwalifikowanego personelu. We współpracy fulfilmentowej o odpowiednie kwalifikacje pracowników dba operator fulfilment. Inwestuje w sprzęt, oprogramowanie i szkolenia kadry. Klient e-commerce otrzymuje w pełni nowoczesną usługę i może zaoferować swoim odbiorcom profesjonalną obsługę zamówień i efektywną logistykę zwrotów.

Branże e-commerce i logistyczna są wysoce wrażliwe na wahania w gospodarce światowej. Dla operatora fulfilment skoki sprzedaży z nimi związane są stałym elementem działalności – optymalne dopasowanie liczby pracowników do zapotrzebowania operacyjnego i powierzchni magazynowej potrzebnej do przechowania towarów klienta jest zagwarantowane umową. Operator fulfilment dysponujący odpowiednią powierzchnią oferuje „logistykę na żądanie”. Umożliwia wyspecjalizowanie się sklepowi internetowemu w tym, co zyskowne: w sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*