Tablet i nowoczesny magazyn

Modowa marka ASOS wprowadza nowy model elastycznej realizacji zamówień internetowych. Jego główną zasadą będzie realizowanie zamówień e-klientów z zasobów globalnych, czyli z dowolnego centrum dystrybucyjnego na świecie. Nie byłoby to możliwe bez automatyzacji magazynów.

 

Elastyczność

Nawet jeśli w magazynie ASOS o lokalizacji najbliższej klientowi wystąpi brak danego towaru, zamówienie zrealizuje inny punkt w globalnej sieci tej firmy – np. klient amerykański może otrzymać przesyłkę z produktem z Atlanty, Wielkiej Brytanii lub z Niemiec.

Wcześniej klienci ASOS byli przypisywani terytorialnie do centrów dystrybucyjnych. Witryna regionu pokazywała, że dany towar jest niedostępny, gdy w wyznaczonym magazynie system odnotował jego brak. Po wdrożeniu nowej strategii elastyczności logistycznej marka zapewni wszystkim e-kupującym dostęp do pełnych zasobów magazynowych.

Droga do automatyzacji

ASOS przeszedł wielką transformację. Jeszcze zanim w pełni zautomatyzował magazyny, postawił na outsourcing usług logistycznych. W 2014 roku rozpoczął współpracę z zewnętrznym partnerem logistyki, który pomógł w rozwoju biznesu. Wtedy produkty ASOS przechowywano w niewielkim obiekcie magazynowym współdzielonym z innymi markami. Dziś ogromne centrum logistyczne ASOS jest wyposażone w najnowocześniejszą technologię magazynową, m.in. w pełni zautomatyzowane przetwarzanie przychodzące, składowanie i pobieranie (OSR), dynamiczny bufor, stacje towar do osoby i wprowadzające, sortowniki kieszonkowe i paczek, rozbudowaną sieć przenośników.

Tylko wydajna technologia magazynowa jest w stanie obsłużyć od 2500 do 7000 nowych produktów tygodniowo, które magazynuje ASOS. Koncentracja na usprawnieniu logistyki i automatyzacji technologii magazynowej pozwoliła rozwinąć się marce z lokalnej, brytyjskiej w znaną na całym świecie – automatyzacja procesów i innowacje logistyczne stały się wyróżnikiem brandu, motorem międzynarodowej ekspansji, a także źródłem spadku kosztów magazynowania.

Magazyn a finanse przedsiębiorstwa

W ostatnich latach ASOS musiał się zmierzyć z kilkoma poważnymi zakłóceniami operacyjnymi. W 2019r. system poprawnie nie rejestrował przychodzących zapasów i występowały problemy z dostępnością towaru dla e-klientów. To skutkowało zaległościami i miało wpływ na zwroty, co w efekcie ograniczyło dostępne dla klientów zapasy. Występowały ponadto błędy w kompletacji, nie wszystkie pozycje uwzględniano w zamówieniach, a to prowadziło do ich anulowania. Genezy awarii należałoby szukać prawdopodobnie w złej implementacji procesu automatyzowania magazynów. ASOS i dostawca rozwiązania technologicznego przez parę miesięcy pracowali nad skorygowaniem błędów, co skutkowało dodatkowymi kosztami niewydolnych magazynów i poprawek technicznych. Spadła nie tylko rentowność, ale i sama sprzedaż oraz marże o ok. 250 punktów bazowych. Obniżki cen miały zatrzymać i odzyskać rozczarowanych konsumentów.

Błędy w oprogramowaniu do zarządzania i kontroli magazynów kosztowały firmę ok. 30 mln USD, co jest dowodem na to, że nieprawidłowe działanie magazynu uderza bezpośrednio w finanse przedsiębiorstwa. W wyniku magazynowych zawirowań spadły również notowania spółki na londyńskiej giełdzie.

Po paru miesiącach kolejne trudności przyniosła sytuacja na całym świecie. Czas realizacji zamówień znacznie się wydłużył ze względu na wprowadzone zmiany związane m.in. z dystansem społecznym. Etapy realizacji zamówień, w których pracownicy magazynowi musieli pracować razem, uległy prolongacie. Sytuacja ukierunkowała markę odzieżową na zwiększanie zdolności przeładunkowej i zakończenie konwersji automatyzacji w magazynach.

Fulfilment i automatyzacja

Gruntowna transformacja magazynów w nowoczesne obiekty zautomatyzowane ma na celu przyspieszanie obsługi logistycznej. Marka ASOS wyszła z kryzysu magazynowego zwycięsko. W 2020r. światowa sprzedaż wzrosła o 19%, a zysk brutto o 329%, osiągając rezultat 142,1 mln GBP. Wzrost zysków uzyskano dzięki optymalizacji kosztów i osiągnięciu mniejszej liczby zwrotów. W ostatnim czasie przybyło marce 3 miliony nowych klientów.

Przykład ASOS pokazuje, że wdrożenie i utrzymanie automatyzacji magazynu łączy się z prawdopodobieństwem awaryjności oraz jest kosztowne i trudne do przeprowadzenia samodzielnie. Skala ewentualnych zakłóceń i złożoność problemów mogą być duże, jednak automatyzacja to konieczność i budowanie przewagi konkurencyjnej. Przestojów automatyzacji magazynów można uniknąć. Współpraca z operatorem fulfilment jest sposobem na to, by korzystać z atutów automatyzacji magazynu e-commerce i nie obciążać e-sklepu problemami związanymi z implementacją, serwisem, modernizacją. Dostawca usług fulfilment, który z sukcesem zaimplementował rozwiązania automatyczne w swoim magazynie i wdraża innowacje w infrastrukturę logistyczną, jest w stanie bezproblemowo obsłużyć szybką krzywą wzrostu w e-commerce. Pełna moc operacyjna innowacyjnego magazynu znacząco skraca czas wysyłki, umożliwiając dostawę tego samego dnia lub kolejnego dnia roboczego.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*