W obecnej sytuacji cyfrowa transformacja i wdrożenie sprzedaży internetowej są koniecznością. Światy offline i online przenikają się stale, klient jest w nich obecny równocześnie, dlatego rozwój strategii omnichannel jest nieunikniony. Według raportu „Omni-commerce. Kupuję wygodnie” z 2020 r. w procesie ostatniego zakupu 36% konsumentów wykorzystało przynajmniej 2 kanały zakupowe (offline/online/mobile), zaś 43% internautów kupiło te same marki w wielu kanałach.
Sklep stacjonarny w wersji omnichannel
Omnichannel to nie tylko stacjonarna i internetowa sprzedaż produktów (multichannel), lecz ich całkowita synchronizacja. Wielokanałowość sprzedaży wiąże się z wielokanałowością dostaw i komunikacji, co ma przełożenie na zasięgi promocji, większą skuteczność reklamy i rozpoznawalność marki wśród potencjalnych klientów. Działa to pozytywnie także w drugą stronę – klient ma możliwość korzystania ze zróżnicowanych form kontaktu z firmą i wybiera dogodną dla siebie. Podobnie jak opcję dostawy/odbioru/zwrotu zamówienia. Wiele punktów styku konsumenta z marką przekłada się na wzrost konwersji.
Tak jak sklep internetowy może być zintegrowany z platformami sprzedażowymi, tak samo zintegrować z tym systemem można sklep stacjonarny. Automatyczna synchronizacja sprawia, że stan magazynowy internetowy i stacjonarny będzie się uaktualniać i nie dojdzie do błędów w sprzedaży, np. produktu, którego fizycznie nie ma na stanie. Dzięki technologii produkty mogą być rezerwowane, przesuwane między różnymi kanałami sprzedaży w zależności od zapotrzebowania.
Omnichannel fulfilment
Jedną ze strategii stosowanych w omnichannel jest fulfilment. Oferuje usprawnienia logistyczne i pomaga w realizacji wielokanałowości sprzedaży, dostosowując e-commerce do konsumenta i założeń marki.
W zakupach wielokanałowych ważny jest obszar logistyczny. Problematyczne kwestie logistyki, w tym brak magazynu czy personelu do obsługi zamówień internetowych, można zlecić firmie zewnętrznej. Fulfilment oferuje wiele udogodnień i odciąża sklepy internetowe w zakresie obsługi logistycznej e-zamówień. Właściciel sklepu może koncentrować uwagę na budowaniu oferty oraz spójności kreacji i komunikatów we wszystkich kanałach.
W przypadku przekazania obsługi zamówień i zwrotów operatorowi fulfilment, to partner dba o integrację i pomocność komunikatów zwrotnych, by i one były zsynchronizowane z komunikacją brandu. Operator fulfilment działa według wytycznych marki. Koordynuje łańcuch dostaw i przetwarza dużą liczbę informacji w czasie rzeczywistym. Wykonuje wszystkie operacje jak magazynowanie, dystrybucja, co-packing, co-manufacturing, przez co cały proces logistyczny staje się bardziej zintegrowany i zautomatyzowany. Współtworząc efekt synergii, oferuje preferencyjne stawki za wysyłkę paczek o różnych gabarytach dzięki skali działalności.
Ujednolicenie systemów IT to pełna integracja z kanałami zlecającymi zamówienia i je odbierającymi. Wspólna gospodarka magazynowa kanałów online i offline w fulfilment oznacza sprawny, zoptymalizowany proces realizacji zamówień, lepsze zarządzanie dostępnymi zasobami asortymentowymi, brak błędów, kompleksowość, pełną kontrolę i raportowanie sprzedaży. Konsolidacja kanałów i płatności w ramach modelu unified commerce pozwala gromadzić dane i osiągać lepsze wyniki sprzedaży. Logistyka centralnie sterowana i zasoby skonsolidowane we wspólnym magazynie umożliwiają w fulfilment wydłużenie godzin realizacji zamówień złożonych przez e-klientów.
W Force Fulfilment Services integracja przebiega sprawnie i trwa do 24 godzin, nie wymaga tworzenia od podstaw dedykowanych narzędzi. Szerokie funkcje modułów zarządzania magazynem, działalnością e-commerce i omnichannel w systemie WMS pomagają przy zautomatyzowanej, bezbłędnej i szybkiej kompletacji zamówień internetowych, umożliwiają prowadzenie wspólnej gospodarki magazynowej. Spójność stanów magazynowych warunkuje sukces sprzedaży wielokanałowej. Przy czym ważny jest nie tylko system IT, ale i odpowiednia organizacja logistyczna magazynu.
Omnichannel CX
Wymagania i wyobrażenia konsumentów stawiają sklepom tradycyjnym i wirtualnym wysoko poprzeczkę. Polityka omnichannel nie dotyczy wyłącznie wielkich marek o rozbudowanej sieci sklepów stacjonarnych. Także małe i początkujące firmy mogą z niej skorzystać. Strategia omnikanałowa zwiększa zaufanie do marki, gdyż stwarza klientom możliwość personalizacji ścieżki zakupowej. Swoboda przemieszczania się pomiędzy różnymi kanałami sprzedaży buduje przyjazne dla konsumenta i spójne doświadczenie zakupowe. Na nie składa się wiele elementów sprzedaży, w tym także logistyka. Według trendów rozwoju e-commerce warto uczynić ze sklepu stacjonarnego showroom z punktem odbioru. Klienci mogą sprawdzić i zobaczyć produkty stacjonarnie, ale finalizacja transakcji odbywa się online. Taka opcja pomaga zindywidualizować zamówienie. Jej dodatkowym plusem są często atrakcyjniejsze ceny i sposób dostawy.