Siec biznesowa

Fulfilment to model logistyczny, który cechuje się otwartością na partnera biznesowego i wysoką elastycznością działań. Rynek e-commerce tworzą firmy z różnych branż i mają one zróżnicowane potrzeby. Jak operator fulfilment wychodzi naprzeciw indywidualnym oczekiwaniom i customizuje rozwiązania?

 

Fulfilment dla branży spożywczej, zdrowia i urody

Wyroby kosmetyczne oraz produkty sektora healthcare, w tym suplementy diety wspomagające żywienie, adresowane m.in. do sportowców, wymagają odpowiednich fizycznych i cyfrowych procedur bezpieczeństwa i specjalnych warunków przechowywania takich jak adaptacji temperatury i wilgotności magazynu oraz zabezpieczeń przed psuciem się towarów. W logistyce tych wrażliwych produktów bierze się pod uwagę nie tylko aspekty biznesowe, ale i zdrowotne, technologiczne oraz prawne. System zarządzania magazynem WMS pomaga operatorowi fulfilment wyznaczać miejsce składowania produktów z uwzględnieniem ich indywidualnych cech, daty ważności i rotacji. Czynnik czasu ma duże znaczenie w obsłudze logistycznej produktów typu shelf life. Dzięki automatycznemu monitorowaniu dat przydatności do spożycia artykuły takie jak: napoje, suplementy diety i żywność ekologiczna w opakowaniach nie marnują się – do sprzedaży online jako pierwsze trafiają te, których termin ważności jest najbliższy. Operator fulfilment dostosowuje się do optymalnych warunków składowania produktów przez np. ogrzewanie magazynu lub schładzanie artykułów w lodówkach. Utrzymuje składowane towary w dobrej kondycji. Podlega kontrolom Sanepidu i zdobywa atesty Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego dla tego typu działalności.

Fulfilment dla branży mody

Operator fulfilment adaptuje magazyn w taki sposób, by warunki przechowywania ubrań niwelowały możliwość zakurzenia, zabrudzenia, zniszczenia, zawilgocenia czy wchłonięcia obcych zapachów. Oprócz podstawowych usług magazynowych oferuje usługi o wartości dodanej, silnie związane ze strategią marketingową marki. Należą do nich m.in. etykietowanie, insertowanie, zarządzanie logistyką opakowań, tworzenie zestawów promocyjnych i pakowanie premium według instrukcji partnera i zgodnie z charakterem jego marki. Branding oznacza zindywidualizowane podejście do przygotowania paczki dla e-klienta. W ten sposób operator fulfilment pomaga ukształtować elitarność oferty sklepu internetowego. Dla przykładu: taka usługa obejmuje m.in. impregnowanie odzieży, a także estetyczne i efektowne poskładanie zamówionego ubrania, owinięcie artykułu w papier prezentowy, świąteczny, bibułkę, dołączenie insertów – personalizowanych listów, gratisów, próbek, kuponów rabatowych, opatrzenie zamówienia naklejkami, wstążkami etc. i umieszczenie go w eleganckim opakowaniu ze znakiem firmowym marki, przez co zakup nabiera cech usługi luksusowej, a klient odczuwa pozytywne customer experience. Wymaga to zachowania warunków wysoce higienicznych na stanowisku pracy oraz dbałości o estetykę wykorzystywanych materiałów i końcowego efektu. Pakowanie premium w sklepach internetowych pochłania więcej czasu niż standardowe pakowanie zamówień. Ten czas sklepy odzyskują w momencie, gdy cedują czynności magazynowo-dystrybucyjne na partnera fulfilment.

W e-commerce, a szczególnie w branży modowej, liczba zwrotów rośnie – w Polsce osiąga wynik między 30% a 40%; w innych krajach UE jest to nawet 70%. Operator fulfilment zajmuje się obsługą zwrotów i reklamacji oraz całą procedurą wprowadzenia zwróconego towaru ponownie do sprzedaży. Akt ten poprzedzony jest kontrolą jakości i ilości, odświeżaniem, praniem, prasowaniem, a nawet naprawą uszkodzeń. Firma Force Fulfilment Services przywraca wartość towarom przez dokonanie drobnych napraw krawieckich oraz odświeżanie dzięki praniu odzieży w profesjonalnym sprzęcie. Ponad 10-letnie doświadczenie w branży mody pozwala temu operatorowi fulfilment dzielić się z partnerem swoim know-how i sugerować działania korygujące, poprawiać poziom obsługi klienta i ograniczać liczbę zwracanych i reklamowanych produktów.

Fulfilment dla branży elektronicznej

Rynek elektroniczny wymaga od operatorów logistycznych wysokiej dbałości o szczegóły obsługi. Delikatny i wartościowy ładunek powoduje konieczność odpowiednio ostrożnego obchodzenia się z przechowywanym towarem, co gwarantuje profesjonalny personel magazynu fulfilmentowego. Operator fulfilment zapewnia optymalne bezpieczeństwo podczas składowania w magazynie, w tym kontrolę dostępu, stały monitoring i ochronę. Jego nowoczesny system do zarządzania magazynowego (WMS) posiada różne funkcjonalności, ma m.in. także możliwość zarządzania numerami serii. W ramach operacji magazynowych fulfilment przeprowadza np. etykietowanie językowe produktów, przepakowanie, co-packing, montaż lub demontaż zabezpieczeń dodatkowych, uzupełnianie o karty gwarancyjne czy instrukcje w wersji językowej opracowanej dla klienta końcowego. Operator fulfilment oferuje również pełną obsługę celną.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*