Zgodnie z raportem Markets and Markets „Wearable Technology Market by Product, Type, Application and Geography – Global Forecast to 2026″ szacuje się, że rynek technologii ubieralnych dla segmentu przemysłowego i korporacyjnego wzrośnie w latach 2021-2026 o 22,5%. Wzrost ten generuje rosnący popyt na skanery i inne urządzenia wearable w branży magazynowej i logistycznej.
Rozwój sztucznej inteligencji sprawia, że technologie głosowe i ubieralne stają się coraz bardziej zintegrowane z systemem zarządzania magazynem, robotami mobilnymi i komfortem człowieka. Zmieniają oblicze intralogistyki. Przy zaawansowanej technologii kompletacji głosowej wykorzystuje się rozszerzoną rzeczywistość. Te innowacyjne rozwiązania maksymalizują stopień precyzji procesów w magazynie, zwłaszcza pickingu tysięcy produktów SKU różnych marek i klientów fulfilment podczas szczytów sprzedażowych.
Inteligentna kompletacja
Technologie AR do noszenia, w formie okularów albo gogli do skanowania, umożliwiają pracownikom magazynowym interakcję z tym, co widzą, za pomocą poleceń głosowych. Łączą wiele zadań: są kompatybilne z oprogramowaniem magazynowym, odczytują kody kreskowe, odbierają i wysyłają informacje i zdjęcia opatrzone komentarzami lub notatkami do bazy danych, mają opcję wizualnych podpowiedzi i potwierdzenia, wykorzystują Internet Rzeczy, uczą się maszynowo. Pracownicy mogą tworzyć dokumentację fotograficzną stanu produktów magazynowanych i wysyłanych klientom, a także punkty danych na cyfrowej mapie magazynu.
Te wszystkie funkcje dostępne są bezdotykowo – brak konieczności użycia rąk poprawia wydajność i wielozadaniowość, a także skraca czas procesów. Dzięki technologiom typu wearable wyeliminowano problem codziennego, bezproduktywnego pokonywania długich tras przez personel magazynowy, a także ograniczono liczbę wydruków, ilość zużytego papieru i ręczną rejestrację danych.
Innowacje wspomagające wzrok, takie jak wyświetlacze typu head-up z rozszerzoną rzeczywistością, znajdują zastosowanie w procesach magazynowych wykorzystujących zaawansowany układ przestrzenny. Technologia wearable wizualizuje układ magazynu i steruje autonomicznymi robotami mobilnymi poprzez uruchamianie przepływów pracy AMR na podstawie przypisanych do nich kodów kreskowych albo poprzez polecenia głosowe.
Rękawica do skanowania smart-picking zawiera inteligentny skaner umiejscowiony na nadgarstku. Można go sparować z zestawem słuchawkowym AR, okularami lub innym inteligentnym urządzeniem, które wyświetla w czasie rzeczywistym informacje o miejscach przechowywania, identyfikatorach produktów i stanach magazynowych. Taki komplet jest zintegrowany z systemem zarządzania magazynem WMS oraz narzędziami cyfrowymi i jego zastosowanie generuje znaczące wartości dla funkcjonowania magazynu: rzędu 10% wzrostu w zakresie wydajności (przez oszczędność średnio 6 sekund na wybór produktu) i 75% w postaci redukcji błędów (na milion pobrań) w stosunku do skanerów ręcznych.
Technologia ubieralna z AR stosowana w nowoczesnych magazynach redukuje kosztowne procesy ręczne, ale i optymalizuje paletyzację, pokazując najbardziej skuteczny i bezpieczny sposób układania towarów, chroniąc lżejsze produkty przed zniszczeniem w transporcie. Dzięki zmapowaniu obiektu nawiguje ruchami użytkownika po wewnętrznych trasach nawigacyjnych w magazynie, opracowanych do produktu w zleceniu pobrania, przez co redukuje marnotrawstwo czasu w procesie komisjonowania. Pokazuje zdjęcie przedmiotu, skanuje kod kreskowy w celu weryfikacji i prezentuje dalsze instrukcje. Oferuje wartość dodaną do usług logistycznych i powoduje wzrost wydajności w kompletacji o 25%.
Technologia wearable i obecna sytuacja
Oryginalne, podstawowe funkcje urządzeń do noszenia, czyli ergonomia kompletacji i redukcja urazów personelu, zostały wzbogacone o aktualizacje w formie alertów dystansu społecznego i pomiarów parametrów BHP, które czynią pracę w magazynie bezpieczną na różnych obszarach.
Podczas obecnej sytuacji na świecie urządzenia do noszenia na ciele pomagają operatorom logistyki spełnić zmieniające się wymogi dotyczące bezpieczeństwa pracowników i obłożenia budynków – zmniejszają częstotliwość i czas trwania bliskich kontaktów oraz usprawniają monitoring kontaktów w magazynie. Technologia ta pozwala tak zaprojektować procesy kontaktów, aby zmniejszyć potencjalne zagrożenie i utrzymać dystans społeczny. Wearables zwiększają dokładność procesu badania kontaktów, cyfryzują go za pomocą obiektywnych danych, co ma znaczenie np. w przypadku zmniejszonej obsady. Operator logistyczny dzięki technologii wearable zapewnia pracownikom bezpieczeństwo przy jednoczesnym zagwarantowaniu ciągłości biznesowej.