Firmy kurierskie zatrudniają tysiące nowych pracowników i rozbudowują infrastrukturę – to znak, że zbliża się szczyt paczkowy. Q4 to dla e-handlu czas największego wzrostu wolumenu zamówień, przesyłek i transakcji dokonywanych przez użytkowników sklepów internetowych. W 2020 roku w związku z pandemią Covid-19 przewidywany wzrost sprzedaży w czasie Black Friday może wynieść nawet kilkadziesiąt procent.
Dlaczego warto przygotować się na Czarny Piątek? Z raportu KPMG „Zakupy Polaków na wyprzedażach” wynika, że Black Friday jest jednym z trzech najpopularniejszych typów promocji dla Polaków – po rabatach bożonarodzeniowych i obniżkach sezonowych. Podczas zakupów online średnia wartość koszyka w 2019 roku wynosiła 225 zł. W czasie wiosennego lockdownu polski e-commerce przebił wyniki sprzedaży Black Friday 2019, które stanowiły dotychczasowy rekord sprzedażowy e-handlu w Polsce. Teraz może być jeszcze lepiej.
Rysunek 1. Źródło: Raport KPMG
Eksperci przewidują, że zmiany wywołane pandemią koronawirusa spowodują totalną metamorfozę e-commerce i zakładają, że każdy dzień okresu Q4 w e-handlu może przypominać Black Friday. Marketingowcy doradzają, żeby tegoroczny Black Friday przekształcić w Black November. Oznacza to, że oferowane rabaty i akcje wyprzedażowe prowadzone w sieci będą trwać cały miesiąc.
47% ankietowanych w badaniu Picodi w 2019 roku przyznało, że zamierza poddać się czarnopiątkowemu szaleństwu zakupów w Internecie. Grupa Domodi zbadała, że 55% respondentów skupia się na kanale online już od lat (Raport „Polacy a Black Friday: Jak będziemy kupować modę i wyposażenie wnętrz” z 2020 roku). 20% badanych zmieni swoje nawyki, przenosząc się do online’u, a są to głównie przedstawiciele pokolenia y oraz x (w wieku odpowiednio 35-44 i 45-55 lat). Planowane wydatki dla 30% badanych wyniosą 100-299 zł.
Rysunek 2. Wzrost sprzedaży podczas BF w 2018 roku kształtował się na poziomie 21% w stosunku do 2017 (Źródło: Badanie GfK, 2018).
Rysunek 3. Akcje rabatowe pod koniec listopada mają dużą moc sprzedażową, co potwierdza wynik 101% wzrostu wielkości sprzedaży w czasie Black Friday w porównaniu do poziomu zarejestrowanego w tygodniu poprzedzającym akcję (badanie GfK, 2018). Podobne wyniki osiąga e-commerce w Wielkiej Brytanii.
W listopadzie i grudniu wzrasta popyt na usługi logistyczne, na szybką i profesjonalną realizację dostaw. Firmy kurierskie dostarczają średnio o 40-60% paczek więcej niż w innych miesiącach w roku. Dni pikowe podnoszą ten wynik nawet do 100%. Logistycy raportują, że dzienna liczba nadawanych przesyłek może wzrosnąć o 41% w porównaniu do średniego wolumenu w trzecim kwartale roku i prognozują wzrost o 25% w stosunku do 2019 r.
Outsourcing logistyki pomoże przygotować się na szczytowe wolumeny w tym okresie – każdy rok jest rekordowy dzięki coraz większej aktywności e-konsumentów, a w 2020 roku gotowość do zakupów online jest największa, ugruntowana już przez pandemię.