Oferta black friday

Firmy kurierskie zatrudniają tysiące nowych pracowników i rozbudowują infrastrukturę – to znak, że zbliża się szczyt paczkowy. Q4 to dla e-handlu czas największego wzrostu wolumenu zamówień, przesyłek i transakcji dokonywanych przez użytkowników sklepów internetowych. W 2020 roku w związku z pandemią Covid-19 przewidywany wzrost sprzedaży w czasie Black Friday może wynieść nawet kilkadziesiąt procent.

 

Dlaczego warto przygotować się na Czarny Piątek? Z raportu KPMG „Zakupy Polaków na wyprzedażach” wynika, że Black Friday jest jednym z trzech najpopularniejszych typów promocji dla Polaków – po rabatach bożonarodzeniowych i obniżkach sezonowych. Podczas zakupów online średnia wartość koszyka w 2019 roku wynosiła 225 zł. W czasie wiosennego lockdownu polski e-commerce przebił wyniki sprzedaży Black Friday 2019, które stanowiły dotychczasowy rekord sprzedażowy e-handlu w Polsce. Teraz może być jeszcze lepiej.

Rysunek 1. Źródło: Raport KPMG

Eksperci przewidują, że zmiany wywołane pandemią koronawirusa spowodują totalną metamorfozę e-commerce i zakładają, że każdy dzień okresu Q4 w e-handlu może przypominać Black Friday. Marketingowcy doradzają, żeby tegoroczny Black Friday przekształcić w Black November. Oznacza to, że oferowane rabaty i akcje wyprzedażowe prowadzone w sieci będą trwać cały miesiąc.

47% ankietowanych w badaniu Picodi w 2019 roku przyznało, że zamierza poddać się czarnopiątkowemu szaleństwu zakupów w Internecie. Grupa Domodi zbadała, że 55% respondentów skupia się na kanale online już od lat (Raport „Polacy a Black Friday: Jak będziemy kupować modę i wyposażenie wnętrz” z 2020 roku). 20% badanych zmieni swoje nawyki, przenosząc się do online’u, a są to głównie przedstawiciele pokolenia y oraz x (w wieku odpowiednio 35-44 i 45-55 lat). Planowane wydatki dla 30% badanych wyniosą 100-299 zł.

Rysunek 2. Wzrost sprzedaży podczas BF w 2018 roku kształtował się na poziomie 21% w stosunku do 2017 (Źródło: Badanie GfK, 2018).

Rysunek 3. Akcje rabatowe pod koniec listopada mają dużą moc sprzedażową, co potwierdza wynik 101% wzrostu wielkości sprzedaży w czasie Black Friday w porównaniu do poziomu zarejestrowanego w  tygodniu poprzedzającym akcję (badanie GfK, 2018). Podobne wyniki osiąga e-commerce w Wielkiej Brytanii.

W listopadzie i grudniu wzrasta popyt na usługi logistyczne, na szybką i profesjonalną realizację dostaw. Firmy kurierskie dostarczają średnio o 40-60% paczek więcej niż w innych miesiącach w roku. Dni pikowe podnoszą ten wynik nawet do 100%. Logistycy raportują, że dzienna liczba nadawanych przesyłek może wzrosnąć o 41% w porównaniu do średniego wolumenu w trzecim kwartale roku i prognozują wzrost o 25% w stosunku do 2019 r.

Outsourcing logistyki pomoże przygotować się na szczytowe wolumeny w tym okresie – każdy rok jest rekordowy dzięki coraz większej aktywności e-konsumentów, a w 2020 roku gotowość do zakupów online jest największa, ugruntowana już przez pandemię.

 

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*