Torby papierowe w sklepie stacjonarnym

Sprzedawać tradycyjnie czy wirtualnie – oto jest pytanie! Jakie są zalety i wady obu modeli? W artykule zastanowimy się, który sklep się bardziej opłaca: stacjonarny czy internetowy, jakie elementy warto wziąć pod uwagę przy prowadzeniu działalności e-commerce i w czym może pomóc outsourcing logistyki.

 

 

Zasięg i koszty działalności

W tradycyjny kanał sprzedaży wpisana jest lokalność – zasięg terytorialny sklepu stacjonarnego jest ograniczony. Ma on jednak tę przewagę nad internetowym, że łatwiej jest znaleźć niszę na rynku lokalnym i zdobyć pozycję dominującą w branży, przez co konkurencyjność jest mniejsza. Jednak zanim sklep przystąpi do walki o klienta, jego właściciel musi ponieść koszty początkowe związane z inwestycją w przygotowanie, wyposażenie i otwarcie punktu sprzedaży. Comiesięczne opłaty za wynajem lokalu usługowego, biura i przestrzeni magazynowej, opłaty za prąd, ogrzewanie, wodę to kolejne wydatki wymagające stałych i wysokich nakładów finansowych.

Zasięg e-sprzedaży ograniczony jest jedynie możliwościami językowymi, marketingowymi oraz pozycjonowaniem sklepu internetowego – teoretycznie może obejmować cały świat. Koszt początkowej inwestycji, obejmujący koszty otwarcia i wejścia na rynek oraz utrzymania działalności jest niższy – jeśli zainwestowano w towar, nie trzeba budować czy wynajmować magazynu na wyłączność, tylko skorzystać z rozwiązania fulfilment. Wówczas stałe koszty najmu przekształcają się w koszty zmienne, zależne od wielkości zajmowanej powierzchni magazynowej i poziomu sprzedaży. Oszczędności uzyskane w ten sposób przekładają się często na niższe ceny towarów, a więc na wyższą konkurencyjność e-biznesu. Koszty prowadzenia e-sklepu w odniesieniu do całego roku są przynajmniej kilka razy mniejsze niż wydatki związane z działalnością stacjonarną.

Znalezienie niszy, przebicie się, promocja, walka z konkurencją w sieci to elementy pochłaniające ogrom czasu i wymagające znajomości marketingu internetowego. Możliwości promocyjne i marketingowe są w Internecie nieograniczone, ale podobnie jak czynności magazynowe, pakowanie i wysyłka są czasochłonne, szczególnie przy coraz większej skali biznesu.

Elastyczność handlu online przejawia się w tym, że można go prowadzić z każdego punktu na Ziemi. Warunkiem jest jednak zlecenie procesów magazynowo-dystrybucyjnych związanych z realizacją zamówień zewnętrznej firmie oferującej fulfilment, która zautomatyzuje działania. Outsourcing logistyki umożliwia pracę zdalną i skupienie się na rozwoju biznesu e-commerce.

Dostępność

Na korzyść sklepu stacjonarnego przemawia wyobrażenie, że w teorii klient ma do dyspozycji potrzebne produkty od razu – jeśli są dostępne w ofercie i na miejscu, to nie musi czekać na wysyłkę, jak w czasie e-kupowania. Opóźnienia w realizacji zamówień internetowych zniechęcają do wirtualnych zakupów. E-sklep może walczyć o klienta niższymi cenami tych samych produktów, darmową dostawą i szybkim, wygodnym dostarczeniem zamówienia do domu lub paczkomatu. W realizacji tych założeń pomaga współpraca z operatorem fulfilment, który profesjonalizuje logistykę w e-commerce, skracając czas procesowania zamówień – zadowolenie e-klienta jest dla niego priorytetem.

Pracownicy

Konieczność zatrudnienia pracowników występuje zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym i związana jest ze skalą działalności – asortymentu i sprzedaży. Jednak przy identycznych wskaźnikach w obu przypadkach liczba pracowników wymaganych do obsługi jest o połowę mniejsza w sklepie wirtualnym. Oznacza to niższe koszty osobowe, mniej problemów kadrowych i związanych z rekrutacją w handlu internetowym.

Obsługa techniczna e-sklepu generuje koszty (stworzenie strony, hosting, opracowanie graficzne), jednak dziś każdy sklep stacjonarny powinien mieć swoją stronę www, więc i te koszty będą go dotyczyć.

Outsourcing – magazyn, dystrybucja

Kwestia magazynowania jest uwarunkowana wielkością asortymentu i wyjściowym założeniem co do jego dostępności. Bez magazynu nie obędzie się sklep stacjonarny, który oferuje szeroką ofertę produktów, zależy mu na tym, by były one od ręki dostępne, a klienci byli obsługiwani szybko – tak samo w wersji internetowej, by ich zamówienia były realizowane błyskawicznie. Magazyn fuflfilment jest rozwiązaniem dla tych e-sklepów, które szukają oszczędności i nie chcą inwestować w budowę/nabycie własnego magazynu czy ponosić stałych kosztów wynajmu powierzchni magazynowej i wiązać się długoterminowymi umowami najmu.

Gdy sklep internetowy się rozwija, kwestie logistyczne kosztują zbyt dużo czasu i pracy, można je przekazać profesjonalnemu operatorowi zewnętrznemu logistyki dla e-commerce. Operator fulfilment eliminuje wąskie gardła w obsłudze zamówień internetowych. Sprzedaż wirtualna umożliwia zlecenie różnych czynności na zewnątrz w ramach współpracy fulfilment – nie tylko magazynowych i związanych z wysyłką zamówień, także obsługę klienta, zwrotów i reklamacji. Handel stacjonarny najczęściej musi bazować na własnych zasobach.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*