Robotyczne komisjowanie zamowien

Zdaniem analityków trendów przyszłością logistyki e-commerce jest metoda 4PL zakładająca, że zewnętrzny operator logistyczny projektuje i koordynuje w pełni proces magazynowania, transportowania i zarządzania towarów, wykorzystując do tego systemy automatyzacji i robotyzacji. Odpowiedzią na gwałtowny wzrost e-handlu jest robotyczna kompletacja zamówień. Dzięki automatyzacji przepustowość magazynu zwiększa się o 25-50%.

 

Zautomatyzowana sortownia i pakownia

Urządzenia autonomiczne optymalizują operację kompletacji zamówień. W zautomatyzowanym obiekcie magazynowym nowoczesny system zarządzania magazynem działa w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji (WMS RPSi). Jego zalety to przyspieszenie procesów fulfilment, zwiększenie wydajności i elastyczności usług.

Na rynku logistycznym pojawiły się innowacyjne systemy automatyzacji i robotyki RPSi (Robotic Product Sortation and Identification), które w sposób automatyczny identyfikują i sortują mniejsze produkty oraz przesyłki z zamówieniami e-commerce, opakowane typowo dla sprzedaży internetowej (w koperty z wyściółką bąbelkową, foliopaki, tuby). Roboty zastępujące ręczną kompletację i sortowanie stosują nowoczesne technologie – AI, liniowego sortowania wahadłowego, pack-to-light. Obsługują produkty szybko i wolno rotujące, autonomicznie przetwarzają małe paczki: separują, wybierają, identyfikują, segregują, zbierają i konteneryzują nawet kilka(dziesiąt) tysięcy dziennie i bez interwencji operatora – wykonują nawet do 2400 kompletacji na godzinę. Efektywność obsługi towarów zwiększa się przynajmniej pięciokrotnie. Duże ilości niewielkich pakunków są automatycznie sortowane na małych przestrzeniach i bez interwencji pracowników, za to z dużą dokładnością przetwarzania. Wyniki testów precyzyjności robotów w automatycznych komórkach kompletujących zamówienia dobrze rokują. Opatentowane, unowocześnione moduły identyfikacji optycznej skanerów z systemem łączącym przetwarzanie obrazów 2D i 3D gwarantują szybkość odczytania kodów kreskowych pod dowolnym kątem i bez manipulacji ręcznej, a trwa to milisekundy. System ten zakłada elastyczność – umożliwia dostosowanie się magazynu do zmieniających się objętości i gabarytów opakowań, przez co zarządzanie większymi wolumenami małych paczek jest prostsze.

Automatyczne systemy wykorzystują rozwiązania typu goods-to-person, a właściwie goods-to-robot w formie RPC (robotycznej komórki pobierania), minimalizujące przestoje i będące adekwatne zwłaszcza do produktów małych gabarytów. Precyzyjne pobieranie i pakowanie do wysyłki pojedynczych zamówionych artykułów o różnych kodach SKU odbywa się z jednorodnych lub mieszanych pojemników w stacjach towar-robot z udziałem robotów typu pick and pack (RPP). Pobrane produkty mogą być umieszczone bezpośrednio w opakowaniu wysyłkowym, co ogranicza zaangażowanie człowieka i udział prac manualnych. W sortowaniu większych ładunków wydajnością wykazuje się MRS (mobilne sortowanie robotów), które dynamizuje proces podziału i tworzenia pakietów towarów. Autonomicznie sortuje zamówienia np. w celu dopasowania do załadunku samochodu dostawczego. Celem jest wytyczenie optymalnych tras dostaw do lokalizacji odbioru za pomocą robotów mobilnych. Zintegrowanie systemów pobierania i sortowania robotycznego umożliwia połączenie realizacji małych i dużych zamówień przy minimalnej zależności od siły roboczej.

Inteligentne uzupełnianie zapasów

Zautomatyzowany magazyn koordynuje wiele systemów robotycznych, które są zintegrowane z programami magazynowymi i sprzedażowymi. Wykorzystują sztuczną inteligencję do analiz stanu zatowarowania, tworząc wzorce łańcucha dostaw. Inteligentne roboty do pickingu rozwiązują problemy niedostępności pracowników i niskich mocy operacyjnych magazynu, zwiększają przepustowość uzupełnienia zapasów nawet o 50% i przyspieszają proces dostaw, co znajduje zastosowanie m.in. w sprzedaży omnichannelowej – w przypadku zaopatrzenia sklepów stacjonarnych i w procesie realizacji zamówień złożonych przez klientów indywidualnych.

Innowacje dźwignią e-handlu

Innowacje zapewniają skalowalność operacji magazynowych w zależności od potrzeb i są korzystne również dla klientów końcowych. Wysoka prędkość kompletacji automatycznej pojedynczych sztuk i zrobotyzowane sortowanie paczek przyspieszają realizację zamówienia i mogą obniżyć koszty wysyłki o 20% przy mniejszym nakładzie pracy.

Wielkość sprzedaży e-commerce jest zależna wprost proporcjonalnie od innowacyjności i wydajności systemu logistycznego przedsiębiorstwa. Zbyt mała powierzchnia i przestarzała infrastruktura magazynu, brak nowoczesnych rozwiązań oraz środków i czasu niezbędnych do ich wdrożenia to problemy ograniczające działalność i rozwój handlu internetowego. Ich rozwiązaniem może być współpraca z innowacyjnym operatorem fulfilment. Zewnętrzny partner profesjonalnie poprowadzi proces zarządzania łańcuchem dostaw i przejmie pełną skalę zadań związanych z przechowywaniem i dystrybucją towarów, wykorzystując inteligentne systemy automatyzacji i robotyki.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*