Robot magazynowy

Rynek azjatycki i północnoamerykański cechuje najszybciej postępująca robotyzacja przedsiębiorstw, także tych z branży e-commerce. Według portalu Statista światowy rynek automatyki magazynowej przekroczy 30 mld USD do 2026 roku. Inwestycje w nowoczesne osiągnięcia inżynierii takie jak sztuczna inteligencja, technologia autonomicznej jazdy i roboty sprawiają, że maszyny coraz częściej zastępują magazynierów.

 

Elastyczna automatyzacja

Sektor robotyki mobilnej rozwija się dynamicznie, pojawiają się nowe modele urządzeń, które znajdują zastosowanie w nowoczesnych magazynach e-commerce. W 2021 roku zaprezentowano robota Stretch, którego konstrukcja może mylić. Wygląda bowiem dość typowo i nie tak innowacyjnie, jakby można sobie wyobrażać po opisie jego możliwości. Cechuje go przysadzistość, ma postać dużej, czworobocznej platformy na kołach, z masztem z czujnikami i kamerą, zakończonym zginającym się ramieniem robotycznym – podobne modele pojawiały się już wcześniej w branży magazynowej. Mimo to mówi się o nim, że jest przyszłością magazynów. Jego efektywność jest nie do przebicia. Poza tym nie wymaga nowej, stałej infrastruktury ani rekonfiguracji dotychczasowej; porusza się w każdym kierunku i można go wdrożyć w dowolnym miejscu w magazynie już istniejącym. Jest przykładem automatyzacji elastycznej.

Stretch to zoptymalizowana do prac magazynowych wersja wcześniejszych robotów mobilnych, z których jeden był dwunożny, a drugi potrafił skakać. Może pracować zarówno w punkcie dostaw, jak i przy przenośniku taśmowym. Nawiguje – jego system wizyjny oparty na uczeniu maszynowym śledzi oznaczone palety i znajduje odpowiednie pudełka. Dzięki funkcji wykrywania obiektów i kontrolowania siły ruchów jest ostrożny i efektywny przy układaniu i pakowaniu, potrafi odpowiednio położyć i docisnąć opakowania do pozostałych. W zakres obowiązków tej zaawansowanej maszyny wchodzą rozładunek i załadunek pojazdów i kontenerów, segregowanie paczek, depaletyzacja i kompletowanie palet, nawet mieszanych, o różnych SKU – czyli te czynności, które wymagają siły fizycznej, a na dodatek są długotrwałe, żmudne i monotonne, dlatego warto je zautomatyzować i  zoptymalizować.

Robot-magazynier

Zasilanie na baterie umożliwia robotowi przepracowanie standardowej dniówki, bez chwili wytchnienia i przerwy na lunch. Gwarantuje niezakłóconą pracę robota przez 8 godzin, a w opcji z rozszerzonym zakresem trwa ona nawet 16 godzin. Podłączony przewodowo do zasilania nie będzie miał żadnych ograniczeń czasowych.

Robot magazynowy Stretch jest bardzo szybki, przez co maksymalizuje tempo kompletacji zamówień. Jego ramię ma siedem stopni ruchu i duży zasięg. Zakończone jest inteligentnym chwytakiem – głowicą z przyssawkami próżniowymi. Obsługuje szeroką gamę pudełek i opakowań. Jednak to rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w przypadku zamówień paletowych i paczek o tradycyjnych formatach i odpowiednich wymiarach – na tyle dużych, by przyssawki mogły spełnić swoją funkcję. Mniejsze przedmioty lub mające nieregularne kształty i niegładką fakturę nie spełnią tych wymogów i robot nie będzie umiał ich pobrać.

Roboty i przewaga konkurencyjna

Stretch jest tegorocznym flagowym produktem firmy Boston Dynamics. Zasilił uniwersum robotyczne składające się z robotów: czworonożnego (Spot), humanoidalnego (Atlas) i skaczącego (Handle). Czy autonomiczne maszyny wkrótce zastąpią pracę magazyniera? Na pewno będą dla niego dużym wsparciem. Taki robot pracuje w błyskawicznym tempie, gdyż może przenieść lub rozładować aż 800 paczek na godzinę, co jest nieosiągalnym wynikiem dla człowieka. Jeden przenoszony ładunek ma – maksymalnie 23 kg, ale twórcy maszyny zaznaczają, że to waga wystarczająca dla zamówień typowych w e-commerce.

W sprzedaży Stretch pojawi się w 2022 roku. Według ResearchAndMarkets i raportu „Automatyka magazynów – roboty, technologie i rynek rozwiązań 2021–2030” obecnie ponad 80% magazynów nie dysponuje żadnymi rozwiązaniami automatyzacji. Zmechanizowanych jest 15%, a tylko 5% używa zaawansowanych urządzeń i systemów automatycznych. Roboty magazynowe są jednym z nich.

Inteligentny magazyn fulfilment

Korzystać z oferty operatora logistycznego, który znajduje się w tej grupie najbardziej innowacyjnych magazynów, oznacza rozwijać swój biznes e-commerce. Wybór i wypracowanie najbardziej satysfakcjonujących rozwiązań to czasochłonny proces, można jednak czerpać z gotowych systemów automatycznych. Operator fulfilment dostosowuje rozwiązania technologiczne do aktualnych potrzeb biznesowych i wykonywanych operacji magazynowych. Każda z nich ma swoją specyfikę i nie ma uniwersalnego rodzaju zautomatyzowanej technologii, która sprawdziłaby się w każdym przypadku, mimo że roboty mają różnorodne zastosowania.

Zespół operatora fulfilment wybiera te opcje automatyzacji, które optymalizują działalność magazynową i dają najwięcej korzyści: zwiększają wydajność magazynu, minimalizują koszty, są niezawodne, maksymalnie skracają czas realizacji procesów i zamówień oraz odciążają pracowników, pozwalając się skupić na kliencie e-commerce. Bierze pod uwagę czynnik ludzki i ergonomię – dzięki robotom operacje magazynowe są wydajniejsze, często także bezpieczniejsze dla ludzi. Buduje w ten sposób magazyn inteligentny definiowany jako grupę systemów w pełni zintegrowanych, współpracujących i reagujących w czasie rzeczywistym na zmienne warunki i wymagania w zakresie przechowywania i zarządzania zapasami, kompletacji zamówień, dostaw i potrzeb klientów.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*