Sklep e-commerce, podobnie jak każdy inny biznes, generuje stałe koszty, które pozwalają na utrzymanie go. Większość z nich jest nieunikniona, jednak rolą przedsiębiorcy jest takie zarządzanie kosztami, by nie były one wyższe od zysków. Optymalizacja finansowa może odbywać się w różnych sferach biznesu. W tym artykule przyjrzymy się sposobom na oszczędność w procesach logistycznych.

Koszty logistyki sklepu internetowego

Procesy logistyczne w e-commerce są złożone i często polegają na korzystaniu z usług wielu firm. Zarządzanie kosztami wymaga więc utrzymywania wszystkich wydatków pod kontrolą i ciągłego ich monitorowania. Jest to konieczne, ponieważ wzrost stałych kosztów obsługi sklepu może sprawić, że firma utraci płynność finansową. Dzieje się tak, gdy koszty zaczynają przewyższać zyski. Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, stworzyliśmy więc listę sposobów na zmniejszenie stałych kosztów Twojej firmy e-commerce.

  1. Porównuj oferty konkurencji.

Punkt ten dotyczy między innymi usług firm kurierskich, ale także innych kontrahentów. Ważne, żeby pozostawać na bieżąco z tym, co się dzieje na rynku. Może się bowiem okazać, że obecna umowa nie jest najbardziej korzystna spośród dostępnych opcji. Warto więc przenegocjować warunki współpracy lub rozważyć zmianę usługodawcy.

  1. Zoptymalizuj moment wysyłki.

Głównym celem jest wysyłka jak największej liczby paczek jednocześnie. Dzięki ustaleniu z firmą kurierską takiej pory odbioru zamówień, że przyjmuje ona największą możliwą liczbę przesyłek, można znacznie obniżyć koszty i czas dostawy. 

  1. Przemyśl swoje opakowania. 

Może to się wydawać nieoczywiste, jednak opakowania potrafią generować bardzo duże koszty. Nie chodzi tu tylko o zakup materiałów do pakowania. W grę wchodzi także koszt wysyłki, który zwiększa się wraz z wielkością paczki. Warto więc zadbać o to, by opakowania były możliwie najmniejsze i najlżejsze. W niektórych wypadkach kartony mogą okazać się zupełnie zbędne i wystarczy folia zabezpieczająca, co na dużą skalę stanowi znaczącą oszczędność. 

  1. Wykorzystaj potencjał posiadanych zasobów. 

Puste przestrzenie w magazynie czy niewykorzystywane maszyny mogą wskazywać na nieefektywne zarządzanie zasobami. Warto w takim wypadku przemyśleć zmianę przestrzeni magazynowej na mniejszą lub sprzedaż posiadanej infrastruktury. Ważnym elementem prowadzenia magazynu jest także dbanie o posiadane urządzenia. Regularne serwisowanie i przeglądy pomagają uniknąć usterek, które mogłyby spowodować przestoje w pracy. Warto odpowiednio przeszkolić pracowników, by w razie awarii potrafili ją rozpoznać i szybko zgłosić. 

  1. Nowoczesne zarządzanie zamówieniami. 

Zarządzanie stanami magazynowymi i kontrola zamówień to klucz do sukcesu każdego sklepu e-commerce. Obecnie dostępne są specjalistyczne oprogramowania, które pozwalają na optymalizację wielu procesów. Można także dzięki nim zbierać dane, które ułatwiają analizę popytu na poszczególne produkty. Prognozowanie zapotrzebowania sprawia, że można uniknąć niedostępności towaru, dzięki czemu klienci zawsze mogą zamówić to, czego potrzebują. Systemy tego typu ułatwiają także komunikację między e-sklepem a pracownikami magazynowymi, którzy mogą niemal natychmiast być poinformowani o przychodzących zamówieniach. 

  1. Outsourcing usług logistycznych. 

W wielu firmach logistyka generuje najwięcej problemów i najwięcej kosztów. Z tego powodu oferujemy usługę outsourcingu procesów logistycznych, która pozwala na przeniesienie całej odpowiedzialności za magazynowanie i wysyłkę zamówień w ręce profesjonalistów. Jako zewnętrzne centrum logistyczne gwarantujemy przechowywanie towaru w nowoczesnym magazynie, sprawną wysyłkę, kontakt z kurierami oraz obsługę zwrotów i reklamacji. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły naszej oferty. 

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*