Kobieta pakujaca przesylki

Wzrost wolumenu zamówień internetowych i błyskawiczny rozwój rynku e-commerce w 2020 roku wywołał maksymalizację popytu na materiały pakowe. Jej skutkiem stały się zmiany w branży opakowań. Ceny makulatury poszybowały – za tonę starej tektury, która jest podstawową składową opakowań kartonowych, trzeba dziś zapłacić kilkanaście razy więcej niż ponad rok temu wg danych w „Financial Times”. W konsekwencji podniesiono ceny pudełek tekturowych, a to oznacza, że wzrosły ogólne koszty pakowania, jakie sklepy internetowe ponoszą przy realizacji zamówień dla klientów. Jak zatem optymalnie pakować przesyłki w e-handlu?

 

Szybkość i dokładność pakowania

Według badania firmy DS Smith, przeprowadzonego przed pikiem bożonarodzeniowym 2020 na temat kupowania prezentów świątecznych online, 42% konsumentów domagałoby się bezpłatnej wymiany towaru w przypadku uszkodzenia paczki. Taka sytuacja zniechęciłaby do ponownego zakupu u danego sprzedawcy aż 48% badanych. Zaś zwrotu kosztów za uszkodzony artykuł żądałoby 44% respondentów.

Piki sprzedażowe związane m.in. ze świętami to okresy wymagające logistycznie. Kluczowy jest wtedy czas dostarczenia paczki-prezentu. Nawet obecna sytuacja nie zmienia i nie łagodzi oczekiwań konsumentów – prezent powinien być bezwarunkowo dostarczony na czas. Spóźnienie ze strony sprzedawcy przekreśla jego szanse na powtórną wizytę klienta w e-sklepie i transakcję sprzedażową – to deklaracja 39% konsumentów. Wielu z badanych (36%) anulowałoby zamówienie, jeśli paczka z prezentem miałaby dotrzeć z opóźnieniem. Te wymagania okołoświąteczne dotyczą zakupów internetowych w ogóle.

Istotny jest sposób pakowania i forma opakowań. Nie tylko źle zaprojektowane opakowania, ale i te źle dobrane do rozmiarów zamówienia mogą mieć negatywne skutki biznesowe i ekologiczne. Te dwa rodzaje błędów przy pakowaniu towarów internetowych sprawiają, że w samochodach kurierskich transportowanych jest mniej paczek, czyli trzeba zorganizować więcej przejazdów, a doręczenie przesyłki może nastąpić później. Każdy niepotrzebny kurs samochodu dostawczego to dodatkowa emisja dwutlenku węgla. Takie źle zapakowane przesyłki łatwiej też ulegają uszkodzeniu, co generuje kolejne dostawy związane z reklamowaniem lub zwrotem towarów i zużycie większej ilości materiałów pakowych. To wszystko nie tylko niekorzystnie wpływa na środowisko, ale i na finanse przedsiębiorstwa – powoduje wzrost kosztów operacyjnych. Można tego uniknąć, wybierając partnera logistycznego oferującego usługi fulfilment, który wyeliminuje błędy w pakowaniu i zadba o optymalizację tego procesu.

Ekologizacja pakowania

Od początku tamtego roku odnotowano ponad 10-krotny wzrost cen tektury. Ekologizacja e-commerce mogłaby ulec zahamowaniu w starciu z ekonomią, jednak trendy branżowe i badania z udziałem konsumentów pokazują, że czynniki ekologiczne odgrywają coraz ważniejszą rolę w konwersji i nie warto ich bagatelizować, tylko szukać kompromisowych rozwiązań.

Znaleźć je można dzięki współpracy fulfilment. Operator fulfilment oferuje profesjonalne pakowanie zamówień internetowych dla klientów e-sklepu. Taka usługa obejmuje właściwe dobranie opakowania do wielkości zamówienia, odpowiednie zabezpieczenie, szybkie przygotowanie i wysłanie paczki. Operator może pakować artykuły do wysyłki według wytycznych klienta i w sposób ekologiczny, a nawet pomoże wprowadzić zasady zrównoważonego rozwoju w sklepie e-commerce. Warto zaznaczyć, że współpraca fulfilment minimalizuje ryzyko błędów w realizacji zamówień, eliminuje opóźnienia dostaw i poprawia skalowalność w e-handlu. Z efektu skali operatora fulfilment sklep internetowy może skorzystać w zakresie niższych cen opakowań – dotyczy to także rozwiązań ekologicznych. Nawet jeśli koszty pudełek kartonowych są aktualnie wyższe, we współpracy z operatorem fulfilment można szukać oszczędności. Skala jego działalności pozwoli uzyskać niższe ceny u dostawców opakowań.

Rola ekoopakowań w e-commerce

Wzrost zapotrzebowania na opakowania kartonowe ma związek z boomem w e-handlu i  jego ekologizacją, wywołaną koniecznością dbania o ochronę środowiska. 27% respondentów w badaniu DS Smith zadeklarowało, że ważne jest dla nich, żeby opakowania nadawały się do recyklingu i ponownego przetworzenia.

Inny raport DS Smith i Ipsos Mori (z listopada 2020 r.) wykazał, że 62% klientów zmieniłoby sklep internetowy na taki, który dba o zrównoważony rozwój i pakuje zamówienia w sposób ekologiczny, czyli używa mniejszej ilości opakowań i wypełniaczy, unika tworzyw sztucznych. 23% ankietowanych potwierdziło, że całkowicie zrezygnowało z zakupów u pewnych sprzedawców internetowych, których opakowania i sposób pakowania nie były eko.

Inwestycja w zrównoważone i bardziej efektywne opakowania to szansa na pozyskanie nowych klientów, dla których dbałość o środowisko jest wartością przyciągającą i zachęcającą do zakupów. Pakowanie ekologiczne, które może być profesjonalnie realizowane przez operatora fulfilment, w perspektywie długoterminowej zadziała dla sklepu internetowego wizerunkowo pozytywnie.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*