Kod kreskowy

Rozwój technologii identyfikacji i lokalizacji w czasie rzeczywistym (RTLS) plus walidacja ruchów w systemie WMS i gromadzenie danych z kodów kreskowych umożliwią lepszą kontrolę zapasów – uważają eksperci ds. logistyki. Jak dzięki temu operator fulfilment usprawni zarządzanie magazynem?

 

Rozwiązania RTLS obejmują ultraszerokopasmowe (UWB), niskoenergetyczne (BLE) beacony bluetooth oraz aktywne i pasywne systemy zdalnej identyfikacji obiektów magazynowych przy użyciu fal radiowych (RFID). Pracują szybciej, są wygodniejsze w obsłudze i szczegółowe (UWB działa z dokładnością do 10 cm). RTLS aktualnie sprawdza się najlepiej do kontrolowania ruchów palet w czasie rzeczywistym. Daje w pełni dynamiczną widoczność zapasów i wgląd w zasoby bez skanowania. Łączy się z brakiem konieczności lokalizowania produktów. Operator nie marnuje czasu na szukanie, co ma wartość ekonomiczną, także dla jego klienta.

System zarządzania magazynem (WMS) ciągle ewoluuje, dzięki czemu nowoczesny operator fulfilment jest w stanie pracować jeszcze dokładniej, wydajniej i dostosowywać zapasy na bieżąco. W firmie Force Fulfilment Services WMS automatyzuje magazyn i usługi fulfilmentu. Operator ma przewagę, gdyż dysponuje technologiami, które mogą być zbyt kosztowną inwestycją dla niewielkiego e-sklepu.

WMS wciąż pozostaje podstawą zarządzania zapasami, gdyż daje możliwość definiowania tego samego towaru w różny sposób dla różnych klientów, dokładnego śledzenia zajmowanej przez klienta przestrzeni, porównania ilości towarów oraz wykazuje, jak długo zapasy klienta znajdują się w obiekcie. Interfejs użytkownika (UI) jest opracowany tak, by personel podczas pracy w magazynie, bezprzewodowo, bez dostępu do komputera, w pełni mobilnie mógł przeprowadzać procesy związane z zasobami – sprawnie wyszukiwać i konfigurować zapasy, co oznacza lepsze zarządzanie zapasami ad hoc.

Rozwój RTLS pozwoli zmniejszyć nakład pracy, który musiałby być przeznaczony na identyfikowalność produktów, i zoptymalizować ścieżkę – opracować wzorzec ruchu w magazynie. Ta technologia ma potencjał do śledzenia problematycznych obszarów pracy magazynu, dotyczących lokalizacji personelu i kluczowych zasobów. RFID przyspiesza inwentaryzację oraz wzmacnia kontrolę stanów i położenia towarów na paletach w magazynie.

Przyszłością zarządzania gospodarką magazynową może być połączenie różnych rozwiązań na zasadzie komplementarności: stosowania kodów kreskowych, RTLS i pasywnego RFID. Eksperci są zgodni: skala korzyści ze stosowania najnowszych technologii w logistyce jest ogromna, a RTLS może stać się niebawem wiodącym standardem zarządzania zapasami. Rozwiązuje problemy związane z lokalizacją produktów i wysokimi kosztami inwentaryzacji, procesem pickingu i realizacji zamówień. System RFID w pełni zintegrowany z oprogramowaniem WMS pomoże zoptymalizować prace w magazynie tak, by procesy logistyczne były jeszcze szybsze i bardziej płynne. Z tych zalet mogą czerpać e-sklepy jako klienci operatora fulfilment, przy czym sami nie ponoszą kosztów zakupu i supportowania technologii.

Funkcje nawigacji i śledzenia oznaczają stały nadzór nad magazynowanymi i dystrybuowanymi obiektami. E-sklep ma pewność, że oszczędza czas i pieniądze, a towar – mimo że znajduje się w magazynie operatora fulfilment – podlega jego pełnej kontroli, jest automatycznie identyfikowany; może go stale monitorować i uzyskać natychmiastowy dostęp do informacji na temat produktów.

RTLS i WMS generują strumień danych bazowych, które są wykorzystywane do analityki prognostycznej; algorytmy procesów roboczych pomagają skorygować wyniki prac magazynowo-dystrybucyjnych operatora fulfilmentu, co powoduje szybszą realizację zamówień i wywołuje u konsumenta większą satysfakcję zakupową. Optymalizacja zapasów, usprawnienia w łańcuchu dostaw, szybsze przyjęcie i kompletacja produktów oraz pewność co do poprawności wysyłki mają niebagatelne znaczenie w procesie obsługi klienta e-commerce.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*