Nowoczesne dostarczanie towarow

Raport LogisticsIQ przewiduje, że globalny rynek automatyki magazynowej osiągnie wartość 30 mld USD do 2026 roku, przy czym rynek AGV i AMR wyniesie 13,2 mld USD. Udział urządzeń AMR ma wzrosnąć o 45% między 2020 a 2026, co obrazuje, jakim są one atrakcyjnym i przyszłościowym rozwiązaniem, zwłaszcza w odniesieniu do pojazdów AGV. Wiodącym trendem w organizacji innowacyjnych magazynów jest przechodzenie od rozwiązań automatycznych do autonomicznych, do hiperautomatyzacji.

 

Wyposażone w kluczowe technologie nawigacyjne, m.in. w LIDAR, kamery wizyjne, fuzje czujników, roboty mobilne gwarantują wyższe wskaźniki elastyczności, dokładności i bezpieczeństwa operacji magazynowych dla e-commerce. Brytyjski ośrodek badań Interact Analysis raportuje, że rynek robotów mobilnych odnotuje wzrost do 7 mld USD w roku 2022. W raporcie IFR opublikowanym pod koniec 2019 r. szacowano, że w światowym przemyśle w 2022 r. zaangażowanych będzie blisko 4 miliony sztuk robotów, w tym urządzeń autonomicznych.

Autonomiczne roboty mobilne AMR określa się nowym symbolem kolejnej rewolucji przemysłowej. To unowocześnieni następcy zautomatyzowanych pojazdów AGV, w pełni autonomiczni i poruszający się w oparciu o naturalne elementy obszaru magazynowego. Roboty klasy AMR mapują teren i tworzą wirtualne mapy, uaktualniając je według bieżących potrzeb, przez co samodzielnie lokalizują w przestrzeni magazynu miejsca docelowe, bez znaczników w podłożu czy oznakowania terenu kodami QR, czego potrzebują samojezdne wózki AGV. Głębokie uczenie maszynowe i AI otwierają robotom AMR drogę do podejmowania decyzji niezależnie. Wyposażone w systemy zabezpieczeń (np. skanery laserowe, sensory, systemy wizyjne wykrywające obiekty w obszarze pracy robota) poruszają się selektywnie, omijają przeszkodę statyczną i dynamiczną, unikają kolizji z przedmiotami, maszynami czy personelem. W zakresie bezpieczeństwa górują nad innymi rozwiązaniami magazynowymi np. nad wózkami widłowymi, których ruch jest mniej przewidywalny, bo zależny od decyzji operatora sterującego.

Pojazdy AMR z funkcją „Follow me” działają inteligentnie dzięki algorytmom przetwarzającym w sieciach neuronowych dane o obiektach, dzięki czemu roboty je rozpoznają i podejmują określoną akcję, konieczną do realizacji zadania. Omijanie przeszkód odbywa się dzięki pomiarom przestrzeni na drodze przejazdu. W ten sposób autonomiczne roboty eliminują sytuacje zagrożenia, zablokowania trasy i rozwiązują problem wąskich gardeł w magazynie. Algorytmy AI decydują o pozycji, rodzaju ruchu i trasie pojazdu. Dzięki nim robot AMR sam wybiera najlepszą drogę w odniesieniu do celu zaprogramowanego i rozwiązuje dylematy intralogistyczne.

Roboty AMR w branży logistycznej skracają ścieżki przetwarzania zamówień, transportują towary pomiędzy regałami w magazynie, prowadzą picking strefowy, kompletują zamówienia o regularnych i nieregularnych kształtach, a nawet przeprowadzają inwentaryzację. Maszyny autonomiczne ściśle kooperują z personelem magazynu – są nawet w stanie rozpoznać oddelegowanego do danego zadania pracownika. Przeładunek asortymentu detalicznego może przebiegać z wykorzystaniem robota ramieniowego do zdjęcia towaru czy robota z systemem unoszenia ładunku do punktu odkładczego. Działania te mogą wspierać przenośniki napędzane, rolkowe, podajniki grawitacyjne. Faza nauki, czyli wdrożenia (np. ramienia robota) polega na sterowaniu maszyną przez człowieka, by ta mogła zapamiętać niezbędne ruchy. Aplikacje robotów AMR mają poziom precyzji zawężony do ok. +/- 2 mm, przez co wymiana towarów w detalu jest niezwykle dokładna. Jeśli robot jest wyposażony w koła omnikierunkowe, jego manewrowość jest wysoka i może szybko zmieniać kierunek jazdy, przemieszczając się między skrajnymi punktami w magazynie, co jest korzystne zwłaszcza w ograniczonej przestrzeni.

Automatyzacja magazynu otwiera nowe możliwości kompletacji zamówień w e-commerce fulfilment. Oznacza modernizację i usprawnienie operacji logistycznych. Zarządzanie systemem robotycznym w porównaniu z ręczną obsługą daje wiele korzyści. Robotyzacja magazynu rozwiązuje kwestie niedoborów i rotacji pracowników, co jest szczególnie cenne w obecnych czasach. Pojazdy AMR przejmują operacje powtarzalne i uciążliwe, natomiast pracownicy mogą być relokowani do innych obszarów tworzenia wartości dodanej i zająć się zadaniami wymagającymi kreatywności. Zautomatyzowane systemy oznaczają więcej miejsca i spójność w hali magazynowej, ułatwiają spełnienie wymogów dotyczących dystansu społecznego i dają poczucie bezpieczeństwa dzięki bezdotykowej obsłudze urządzeń.

Implementacja innowacyjnych rozwiązań przeprowadzona przez operatora fulfilment pozwala mniejszym i średnim firmom e-commerce korzystać z ekonomicznych uroków automatyzacji procesów magazynowo-dystrybucyjnych i konkurować z dużymi graczami na e-rynku. Współpraca fulfilment oznacza wzrost dostępności automatyzacji dla tych podmiotów, które samodzielnie ze względów finansowych, organizacyjnych nie byłyby w stanie wdrożyć takich kosztownych innowacji.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*