Sklep internetowy może wydawać się znacznie tańszym rozwiązaniem niż tradycyjny, stacjonarny punkt sprzedaży. Handel online nie wymaga wynajmowania lokalu, wyposażenia goani zatrudniania sprzedawców. Jednak dobrze działająca, rozwijająca się platforma e-commerce również potrzebuje nakładów finansowych. Jakie są koszty prowadzenia sklepu internetowego i od czego zależą?
Koszt założenia strony internetowej
Zakup domeny i opłacenie serwera to jedne z pierwszych kosztów, które pojawiają się na drodze do własnego sklepu e-commerce. Kwota ta może wynosić od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Kolejnym krokiem jest zaprojektowanie strony. Cena stworzenia platformy różni się w zależności od tego, czy decyduje się na gotowy szablon czy też na stworzenie projektu od podstaw. Może to być zatem od kilkuset do kilku tysięcy złotych.
Koszt stworzenia sklepu internetowego – platforma e-commerce
Sklep internetowy musi być wyposażony w oprogramowanie, które umożliwi obsługę płatności, śledzenie przesyłek i wystawianie paragonów oraz faktur. W zależności od wybranego rozwiązania, za software płaci się jednorazowo lub w formie abonamentu. Długoterminowa współpraca z dostawcą obejmuje zazwyczaj także wsparcie techniczne w przypadku problemów z działaniem oprogramowania. Niektóre firmy oferują w pakiecie także podstawowy projekt strony. Jest on jednak najczęściej podobny do wielu innych sklepów internetowych i nie ma wielu możliwości rozbudowy.
Koszt założenia sklepu internetowego – content
Estetyczny projekt platformy i sprawnie działający system sprzedaży to nie wszystko. Sklep internetowy potrzebuje także uregulowania kwestii prawnych – w tym stworzenia regulaminu, klauzuli RODO, opisania polityki prywatności i zasad zwrotu. Istnieją firmy, które oferują pakiet dokumentacji dla sklepów internetowych już od kilkuset złotych.
Ponadto, konieczne jest stworzenie unikalnych treści. Produkty muszą być opatrzone wysokiej jakości zdjęciami lub filmami. Obowiązkowe są także opisy towarów. Ważne, żeby były oryginalne i stworzone specjalnie na potrzeby konkretnego sklepu. Koszty treści zależą od ilości oferowanych produktów i tego, jak strona jest rozbudowana.
Koszty stworzenia sklepu internetowego – integracje i wtyczki
Podstawowa strona sklepu internetowego raczej nie spełni oczekiwań konsumentów. Aktualnie, standardem jest wybór spośród różnych sposobów transakcji i dostawy czy też możliwość śledzenia przesyłki. Wiele sklepów oferuje także możliwość płatności ratalnych lub odroczonych. Możliwe jest również zintegrowanie systemu e-commerce z oprogramowaniem do zarządzania magazynem. Dzięki temu zamówienia przekazywane są natychmiastowo, co usprawnia logistykę i przyspiesza proces wysyłki. Wdrożenie takich funkcji wymaga użycia odpowiednich wtyczek lub pracy programisty. Koszt zależy od złożoności problemu i tego, ile funkcjonalności chce się dodać.
Koszt otwarcia sklepu internetowego
Launching platformy e-commerce nie kończy się na przygotowaniu funkcjonalnej i estetycznej strony. Konieczne jest także wypromowanie sklepu. Najlepszym wyborem jest w tym wypadku marketing internetowy. Jest to bardzo rozbudowana dziedzina, która obejmuje wiele kanałów, m.in.:
- media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, TikTok,
- pozycjonowanie sklepu w organicznych wynikach wyszukiwania,
- płatne reklamy w wyszukiwarce oraz w social mediach,
- newslettery.
Działania te najlepiej zlecić agencji zajmującej się digital marketingiem, która tworzy kampanie, zajmuje się ich optymalizacją i efektywnie zarządza budżetem na reklamy. Koszt takich działań zależy od wielkości sklepu, specyfiki branży oraz konkurencji.
Sklep internetowy – koszt logistyki
Mówiąc o kosztach związanych z założeniem i prowadzeniem sklepu internetowego, nie można pominąć kwestii związanych z logistyką. Magazynowanie asortymentu, kompletowanie, pakowanie oraz wysyłanie zamówień to kluczowe procesy rzutujące na zadowolenie konsumentów i sukces sklepu. Do tego dochodzi także kontakt z dostawcami, obsługa zwrotów i reklamacji, zarządzanie stanami magazynowymi i wiele innych. Wymaga to pracy wykwalifikowanych pracowników i wynajęcia odpowiedniej wielkości magazynu, a także zakupu materiałów do pakowania i wyposażenia magazynu w potrzebną infrastrukturę. W przypadku wielu sklepów bardziej opłacalne są usługi fulfilment. Polegają one na zleceniu procesów logistycznych firmie, która się w nich specjalizuje – takiej jak Forceful Fulfilment.
Utrzymanie i prowadzenie sklepu internetowego
Podsumowując, na stały koszt utrzymania sklepu internetowego składają się wszelkie abonamenty i długoterminowe współprace z agencjami i podwykonawcami. Przydatne jest także zaangażowanie biura rachunkowego, osoby do zarządzania personelem, zespołu zajmującego się rozwojem i strategią firmy. Prowadzenie i założenie sklepu internetowego nie jest zatem tak łatwe i tanie, jak mogłoby się wydawać. Biorąc jednak pod uwagę trendy rynku i niepewną sytuację gospodarczą, może to być świetny sposób na życie dla wielu ludzi. Dobrze przemyślana inwestycja w e-commerce z pewnością w przyszłości się zwróci.