Sklep internetowy

Początek roku to okres wprowadzania zmian w biznesie, zakładania nowych firm, uruchamiania e-sklepów. Zarówno przedsiębiorca, który stawia pierwsze kroki w e-commerce, jak i ten od lat funkcjonujący w tradycyjnym modelu sprzedaży i przenoszący działania w przestrzeń internetową, może mieć obawy związane z procesem cyfryzacji handlu. Wskazujemy obszary, na które trzeba zwrócić uwagę.

 

  1. Przygotowanie

Selekcja kategorii produktów do e-sprzedaży i ich wytwórców powinna być poprzedzona wnikliwą analizą i rzetelnym badaniem rynku, popytu i grup potencjalnych konsumentów, a także opatrzona listą czynników USP (wyróżników na tle internetowej konkurencji). Gdy zostaną wybrane rodzaje asortymentu, dostawcy, chwytliwa nazwa sklepu wirtualnego i projekt graficzny, który będzie nie tylko estetycznie wyglądać, ale i dobrze sprzedawać, a prezentacje fotograficzne, wideo i dokładne opisy produktów będą przygotowane, należy przemyśleć sposób funkcjonowania logistyki e-sklepu.

  1. Kwestie techniczne

Postawienie funkcjonalnego sklepu internetowego można zlecić firmie zewnętrznej, która opracuje go programistycznie i zaprojektuje. Dedykowany projekt sklepu będzie bardziej unikatowy, ale i kosztowny oraz czasochłonny. We własnym zakresie należy opłacić jeszcze hosting strony, domenę i serwis informatyczny.

Na rynku można znaleźć tańsze i gotowe rozwiązania typu open-source, które są skalowalne i oferują zestaw usług związanych z założeniem sklepu internetowego. Należą do nich platformy e-commerce, które w ramach comiesięcznego abonamentu uwzględniają pełną automatyzację, wsparcie techniczne, szablony, płatności internetowe, wtyczki, narzędzia do analiz, regulaminy, politykę prywatności, regulacje prawne, formularze zwrotu i reklamacji oraz kreator graficzny umożlwiający personalizację projektu i dopasowanie go do charakteru marki. Strona powinna mieć wersję mobilną i być przygotowana w technologii RWD, żeby klient mógł wygodnie kupować, korzystając z każdego urządzenia. Pomocy przy założeniu sklepu internetowego można szukać u dobrych partnerów oferujących usługi fulfilmentu i mentoringu biznesu internetowego, którzy poprowadzą przez techniczne zawiłości i zorganizują logistykę.

  1. Magazyn

Sprzedawane w sklepie internetowym produkty muszą być magazynowane, często w odpowiednich warunkach. Własny magazyn wymaga zarządzania zapasami produktów i obsługi procesów wysyłkowych. Łączy się z wysokimi kosztami stałymi (najmu, opłat, wynagrodzeń pracowników, infrastruktury). Dlatego e-sklepy szukają alternatywnych, tańszych i sprawniejszych modeli logistycznych, w których mogą korzystać z magazynu zewnętrznego, ale mają stałą kontrolę nad stanami magazynowymi. Takie możliwości daje partner fulfilment, pracujący w oparciu o system WMS i nowoczesne technologie automatyzacji.

  1. Wartość sklepu internetowego i fulfilmentu

Wraz z rozwojem sklepu internetowego logistyka pochłania coraz większe jego zasoby. Dlatego operacje logistyczne takie jak magazynowanie, przygotowanie zamówień do wysyłki i obsługę zwrotów warto scedować na operatora zewnętrznego oferującego profesjonalne usługi fulfilment. Odpowiednie pozycjonowanie i strategie marketingowe pomogą wypromować sklep, pozyskać klientów i wykreować markę, ale to procesy wymagające czasu i pracy. Trzeba się nad nimi skupić, bo ostatecznie to one generują zyski.

Działalność w strefie online w obecnej sytuacji stała się bardzo popularna, a sklep w wersji elektronicznej wręcz pożądany społecznie i biznesowo jako reakcja na dynamicznie zmieniające się zachowania nabywców. Może on być ratunkiem z finansowej opresji i szansą dla biznesu na przetrwanie kryzysu gospodarczego. Trzeba reagować na globalne tendencje, ale liczy się czas. Firma Force Fulfilment Services oferuje szybką integrację z ponad 150 narzędziami e-commerce. Cały proces przeprowadza w ciągu doby. Równie szybko, w 24h kompletuje i dostarcza zamówienie do klienta.

Handel w Internecie to mniejsze koszty stałe; w przypadku sklepu stacjonarnego są wysokie, bo związane chociażby z wynajęciem i urządzeniem lokalu lub zbudowaniem i wyposażeniem obiektu. Przy starcie działalności sklep internetowy wymaga niewielkiego kapitału początkowego, ale i później redukuje koszty funkcjonowania. Nie jest związany z konkretną lokalizacją ani ograniczony godzinami otwarcia. Działa 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, przez cały rok – nawet wówczas, gdy sprzedawca przebywa na urlopie wypoczynkowym lub zaplanował przerwę. O obsługę klienta dba partner fulfilment.

Dzięki wysyłce międzynarodowej i różnym wariantom językowym sklepu internetowego rynek zbytu jest rozszerzony niemalże na cały świat. Takie skalowanie działalności e-handlowej wspiera outsourcing logistyki, który pozwala oddelegować operatorowi fulfilment skomplikowane zadania związane z przechowywaniem towarów, kompletacją, pakowaniem i dystrybucją zamówień, przy obniżeniu kosztów usług kurierskich czy opakowań.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*