Buty

Ze względu na dużą ilość zapytań, Zappos rusza z programem, który pozwoli na zakup dwóch butów, w różnych rozmiarach, albo tylko jednego buta. Firma ma nadzieję, że w przyszłości Producenci będą hurtowo sprzedawać im pojedyncze buty.

Internetowy sklep Zappos niedawno uruchomił pilotażowy program, który pozwala na zakup jednego buta lub pary składającej się z różnych rozmiarów.

Program został uruchomiony w połowie Lipca i zrodził się z Zappos Adaptive – strony przeznaczonej do sprzedaży odzieży dostosowanej, między innymi, do potrzeb osób niepełnosprawnych. W ofercie są na przykład: buty wsuwane czy koszule zapinane na magnesy zamiast guzików.

Nowy program umożliwia klientowi skompletowanie pary z butów w różnych rozmiarach lub kupić tylko jednego buta. Aktualnie program obejmuje marki takie jak: Nike, Billy Footwear, Converse, New Balance oraz buty dziecięce marek Plae i Stride Rite. Aby skorzystać z programu wystarczy wejść na stronę Zappos.com/adaptive, a następnie kliknąć na „shop single shoes or build a pair” („kup jednego buta lub skompletuj parę”). Możesz tam przeglądać dostępne modele i wybrać różne rozmiary, osobno, w filtrach dla prawego i lewego buta.

W jednym ze swoich magazynów, Zappos rozdzielił pary butów, dostępnych w programie i każdy but został umieszczony w osobnym, foliowym opakowaniu wielokrotnego użytku – mówi Dana Zumbo, menadżer ds. Rozwoju w Zappos Adaptive. Gdy pojawia się zamówienie, pracownicy Zappos dopasowują pojedyncze buty lub wysyłają tylko jeden. Buty wysyłane są w osobnych opakowaniach, zamiast pudełek na buty, aby umożliwić ewentualny zwrot tylko jednego buta. Wszystkie zamówienia są, nadal wysyłane w markowych, tekturowych, opakowaniach z logo sklepu Zappos.

Dlaczego Zappos uruchomiło taki program

Zappos Adaptive zostało uruchomionew 2017 roku, i aktualnie dostepnych tam jest 20 marek. Pieczę nad projektem objęło czterech oddanych pracowników oraz kilku doradców. Od pierwszych dni działania sklepu, Obsługa Klienta Zappos otrzymywała zapytania od klientów zainteresowanych zakupem butów w różnych rozmiarach lub tylko jednego buta, a od momentu uruchomienia Zappos Adaptive, takie zapytania pojawiały się już codziennie, mówi Dana Zumbo, oraz kontynuuje „wiedzieliśmy, że nie można było tego dłużej ignorować”.

„Podczas mojej, 11 letniej, pracy dla Zappos oraz w okresie świątecznym, gdy wszyscy siadamy do telefonów, aby pomóc Obsłudze Klienta, nawet ja dostawałam takie pytania,” podsumowuje Zappos.

W marcu 2019, Zappos opublikowało ankietę, na swoim Facbook’owym profilu. Ankieta dotyczyła rodzaju butów które by najbardziej interesowały osoby kupujące pojedyncze buty. Celem tej, 15 minutowej, ankiety było uzyskanie jak największej ilości informacji koniecznych do zabudowania nowego programu. Firma spodziewała się, że, jak zwykle, otrzyma kilkaset odpowiedzi. Ku zaskoczeniu całej firmy odpowiedzi na ankietę było około 2 600.

W oparciu o odpowiedzi na ankietę, Zappos sprzedaje te marki, które cieszą się największym zainteresowaniem wśród ich klientów. Producenci są informowani, że ich produkty biorą udział w takim programie. Dodatkowo sklep internetowy przekazuje producentom niektóre informacje o sprzedaży, aby mogli tworzyć produkty jeszcze bardziej dopasowane do potrzeb kupujących oraz aby mogli przewidzieć zapotrzebowanie.

Ponad 100 pracowników, w 20 zespołach pracowało przy wprowadzaniu tego, nowatorskiego programu. Podczas przygotowań wersji pilotażowej Zappos odkryło, że nie było żadnych, zaawansowanych programów sprzedażowych ofertujących możliwość kompletowania pary butów z różnych rozmiarów. Gdy firma wyszła z ofertą udziału w programie do producentów obuwia, okazało się, że oni również mieli zapytania o taką możliwość, ale nie mieli stworzonej oferty, która odpowiadałaby na zapotrzebowanie na pojedyncze buty.

Według Pauli Rosenblum, współzałożycielki oraz partnera w RSR Research, sprzedaż i magazynowanie takich „par” butów jest wyzwaniem dla branży obuwniczej. Wyzwaniem, którego pokonanie będzie czaso- i pracochłonne. Uważa ona, że, to właśnie dlatego, najprawdopodobniej, takie programy są rzadko spotykane. Rosenblum twierdzi, że, program wprowadzony przez Zappo, najprawdopodobniej nie zwiększy ich zysków i aktualnie jest to raczej inwestycja w poczucie przynależności.

Pierwsze dwa tygodnie programu oraz plany długoterminowe

Nowy program jest wyraźnie widoczny na głównej stronie Zappo Adaptive, razem z filmikami towarzyszącymi. Filmiki były nagrane ze specjalistami i dotyczą właściwego mierzenia stóp, protez oraz doboru właściwego rozmiaru buta dla stopy z aparatem ortopedycznym.

Celem programu pilotażowego jest zebranie reakcji i opinii klientów, tak aby można było wykryć błędy oraz dostosować program do „fazy 2”, która ma ruszyć przed świętami. W Zappos mają nadzieję dowiedzieć się, na przykład, które buty są najbardziej popularne. Na stronie sklepu został umieszczony duży przycisk, który przenosi do strony, na której można zostawić swoją opinię lub sugestię.

Dana Zumbo nie podaje konkretniejszych informacji, poza tym, że, poziom sukcesu będzie mierzony na postawie poziomu sprzedaży, reakcji mediów na program oraz informacji od klientów.

Głównym zadaniem wersji pilotażowej jest ustalenie jak rozwijać program w przyszłości. Według Zumbo, Zappos jest zdaje sobie sprawę, że poświęcenie zasobów ludzkich na dzielenie par butów nie będzie opłacalne. Firma chce przedstawić dane sprzedażowe, zebrane podczas okresu pilotażowego, producentom obuwia, zademonstrować im jakie pojawiły się tendencje oraz pokazać, że są w stanie sprzedawać ten typ produktu. Zumbo ma nadzieję, że dzięki takiej prezentacji będą mogli, w przyszłości, zakupić pojedyncze buty bezpośrednio od producenta, ponieważ aktualnie nie mają takiej oferty.

„Dzielenie każdej pary butów, jaką mamy na magazynie, nie byłoby rentowne, zwłaszcza jeżeli rozszerzymy naszą ofertę o kolejne marki”, twierdzi Zumbo.

Część zapasów została już wyprzedana i Zappos planuje rozszerzenie puli marek w najbliższym czasie. Aktualnie obuwie dla dorosłych sprzedaje się lepiej niż dziecięce. Mimo że dane pochodzą tylko z dwóch tygodni, Dana Zumbo jest zaskoczona takim rezultatem, ponieważ, na Zappos Adaptive głównie sprzedają się produkty dla dzieci.

Chociaż głównymi odbiorcami Zappos Adaptive mają być osoby z niepełnosprawnościami, każdy może skorzystać z tej oferty oraz zakupić pojedyncze buty. W przeciągu 2 tygodni od uruchomienia programu, Zappos otrzymało kilka wiadomości od deskorolkarzy którzy dużo szybciej zużywają jednego buta i chcieliby wymienić tylko pojedynczego buta. Ci klienci mają nadzieję, że Zappos, w przyszłości, rozszerzy swoją ofertę i doda więcej modeli skierowanych do deskorolkarzy.

Według Dany Zumbo, właśnie takie informacje chcą zebrać. Pomogą one ustalić jakie marki powinny zostać dodane do tej oferty w przyszłości.

Właścicielem Zappos jest Amazon.com Inc.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*