Biznesmen w nowoczesnym magazynie

Co czwarty metr w polskich magazynach wynajmują firmy z sektora e-commerce. 30% przedsiębiorców zleca magazynowanie towarów i obsługę e-zamówień zewnętrznemu operatorowi fulfilment. Według prognoz w ciągu najbliższych trzech lat liczba ta może się podwoić. Fulfilment dla sklepów online jest usługą, która gwarantuje widoczność procesów i ma najszybsze tempo wzrostu w branży TSL.

 

Badanie przeprowadzone przez firmę konsultingową Accenture Interactive wśród 200 europejskich i amerykańskich firm wykazało, że w 2020 roku 59% przedsiębiorstw z Europy i 46% firm z Ameryki bazowało na platformach e-handlowych, prowadząc sprzedaż internetową. Przed rokiem 2020 posiadały 28% udziałów w rynku e-commerce, w obecnej sytuacji wynik ten się poprawił do 38%. Z badania wynika, że większość tych firm zamierza się uniezależnić od sprzedaży przez marketplaces i postawić na własne kanały e-commerce. Dla 64% respondentów to zadanie priorytetowe na najbliższe pół roku.

Ma to związek z tym, że bezpośrednia sprzedaż z własnych stron internetowych ankietowanych marek to tylko 5-8 % ich całej sprzedaży online. W ciągu najbliższych 3-5 lat firmy chcą podwyższyć ten wynik do 20-30%. Takie ambitne plany muszą być wsparte przez dobrze zorganizowany obszar logistyczny. Bez nowoczesnej logistyki nie nastąpi pożądana poprawa tych wskaźników. Platformy sprzedażowe umożliwiają korzystanie np. z atrakcyjnych warunków dostawy i zwrotów, jednak prowizje od sprzedaży nie są niskie, a i w wyróżnienie ofert spośród setek innych trzeba inwestować. Pełny koszt bywa wyższy niż zysk sprzedającego. Dążenie do niezależności i bazowania na własnych miejscach w sieci e-commerce jest w pełni zasadne.

Sprzedaż na własnych zasadach za pośrednictwem sklepu internetowego nie musi być obciążona wysokimi kosztami – zwłaszcza w zakresie logistyki można szukać oszczędności przy jednoczesnym podniesieniu jakości operacji i obsługi klienta. Takie korzyści daje współpraca z wyspecjalizowanym operatorem fulfilment. Dzięki efektowi skali sklep internetowy i jego klienci korzystają z niższych kosztów dostawy, płacąc za procesy zrealizowane – za zajmowane miejsce w magazynie, przygotowane zamówienia, wysłane paczki, co sprawia, że koszty są zoptymalizowane i zmienne, a nie stałe.

Ankietowani w badaniu Accenture Interactive uznali brak widoczności w czasie rzeczywistym poszczególnych etapów łańcucha dostaw, w tym stanu zapasów, za dużą przeszkodę w rozwoju biznesu e-commerce. Widoczność jest tak ważna, bo dzięki niej sprzedawca spełnia wymagania klientów: gwarantuje konsumentowi dostępność produktu, proponuje mu różne formy wysyłki i informuje go o każdym etapie realizacji zamówienia i statusie dostawy.

Sieć dostaw, zapasów i sprzedaży jest złożona wielopoziomowo. Widoczność stanów magazynowych i zasobów w punktach końcowych jak np. sklepy stacjonarne, showroomy pozwala lepiej zarządzać zapasami i prognozować popyt. W obecnej sytuacji okazała się piętą achillesową wielu sklepów internetowych, a ma kluczowe znaczenie dla wydajności i szybkości działania e-commerce.

Współpraca z operatorem fulfilment to przejście na nowy, wyższy poziom obsługi klienta, ale i wzrost konkurencyjności, optymalizacja widoczności i kosztów logistycznych dla każdego zamówienia. Z partnerem fulfilment łatwiej jest sprostać wyzwaniom e-commerce. Większa sprzedaż to rosnące zapotrzebowanie na np. wyposażenie specjalistyczne jak oprogramowanie do prowadzenia i zarządzania magazynem. Dbałość o infrastrukturą intralogistyczną i jej amortyzację spada na operatora fulilment. Dzięki systemowi WMS stan fizyczny produktów odpowiada cyfrowemu. Operator fulfilment zapewnia sprzedawcy w czasie rzeczywistym widoczność zapasów, monitoring statusów zamówień i zarządzania transportem. Zna punkty krytyczne procesów logistycznych, w tym kwestie rotacji personelu. Poddaje wszystkie działania analityce operacyjnej, przez co podnosi ich wydajność.

Narzędzia widoczności oparte na technologiach sztucznej inteligencji i zautomatyzowany magazyn oznaczają dużą oszczędność czasu i szybkość realizacji zamówień. Produkty przechowywane są w lokalizacjach najlepiej dostosowanych do aktualnych warunków: akcji marketingowych, pór roku, popularności konsumenckiej, zużywalności itd. Są widoczne i łatwo identyfikowalne przez pracowników magazynowych, co przekłada się na szybkie tempo kompletacji zamówień. Poza skróceniem czasu konfekcjonowania i zwiększeniem efektywności następuje optymalizacja transportu przychodzącego i wychodzącego z magazynu, zwiększenie przepływu ładunków.

Konsumenci domagają się precyzyjnych informacji, szybkich i tańszych dostaw w różnych formach. Współpraca typu fulfilment polega na komunikacji zautomatyzowanej, zarówno między operatorem fulfilment i sklepem internetowym, jak i między nimi i klientem końcowym, co jest możliwe dzięki zintegrowanemu oprogramowaniu.

Eksperci rynku e-commerce uważają, że obecny kryzys jest szansą na rozwój, ale nowa rzeczywistość sprzedaży online będzie bazować na współpracy, współdzieleniu zasobów, wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, profesjonalizacji i outsourcingu logistyki.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*