Minimalizowanie swojego negatywnego wpływu na środowisko to trend, który na dobre już zyskał sympatię wielu konsumentów. Ekologiczne jest nie tylko opakowanie, ale także sposób produkcji, przechowywania i wysyłki. Dowiedz się, jakie są wymogi prawne dotyczące produktów ekologicznych i jak mają się one do procesów logistycznych.

Ekologiczne od samego początku

Prawo panujące na terenie Unii Europejskiej ściśle określa wymogi, jakie muszą spełniać produkty oznaczone jako ekologiczne. Przede wszystkim, powstają one z użyciem surowców pochodzenia naturalnego, które są hodowane bądź uprawiane bez użycia substancji szkodliwych dla środowiska, takich jak syntetyczne nawozy. Farmy certyfikowane jako ekologiczne muszą także w odpowiedzialny sposób zarządzać zasobami, dbać o dobro zwierząt, utrzymywać bioróżnorodność i spełniać wiele innych regulacji. Są one systematycznie kontrolowane przez upoważnione do tego instytucje państwowe.

Jak poznać produkty ekologiczne?

Wielu producentów stosuje ekologię jedynie jako strategię komunikacyjną, która nie przekłada się na ich realne działania. Produkty, które faktycznie są produkowane z troską o środowisko, oznaczone są specjalnym logo produkcji ekologicznej. Jest to ważne dla sprzedawcy, ponieważ coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na pochodzenie kupowanych przedmiotów i wybiera produkty z tym właśnie oznaczeniem.

Certyfikacja ekologiczności produktu stawia także wymagania dotyczące przechowywania tego typu produktów. Nie mogą one być wymieszane z produktami nieekologicznymi, ani nawet razem z nimi magazynowane. Muszą pozostawać w oryginalnych opakowaniach, które są specjalnie oznaczone.

Fulfilment produktów ekologicznych – na czym polega?

Normy przechowywania i sprzedaży produktów ekologicznych są dość rygorystyczne i dotyczą także sprzedawców e-commerce. Muszą oni brać pod uwagę również oczekiwania klientów, którzy spodziewają się szerokiego wyboru, szybkiej wysyłki i ekologicznego opakowania. Jest to sporo wymagań, a sklep internetowy, który chce utrzymać pozycję na rynku powinien wszystkie je spełniać. Odpowiedzią na te potrzeby są usługi fulfilment. Jest to model, w którym odpowiedzialność za procesy logistyczne zostaje przekazana zewnętrznemu operatorowi, takiemu jak Forceful. Obejmuje to zarządzanie stanami magazynowymi, przechowywanie, pakowanie, wysyłkę, a nawet obsługę klienta.

Co sprawia, że fulfilment jest eko?

Outsourcing usług logistycznych w przypadku produktów ekologicznych przybiera szczególną postać. Liczy się tutaj nie tylko spełnianie wymogów prawnych, ale także ograniczenie produkcji odpadów. Dzięki temu możliwa jest minimalizacja kosztów i negatywnego wpływu na środowisko. Zobacz, co sprawia, że fulfilment jest przyjazny dla środowiska i dostosowany do wymogów ekologicznych produktów.

  • Efektywne zarządzanie stanem magazynowym – oznacza to przeznaczenie dokładnie tyle miejsca i zasobów, ile jest potrzebne a przechowywanie produktów. Ponadto, zapotrzebowanie na asortyment jest nieustannie monitorowane, dzięki czemu towary są zawsze dostępne i nie są zamawiane, gdy nie ma takiej potrzeby.
  • Monitorowanie dat ważności – jest to szczególnie istotne w przypadku produktów organicznych, których trwałość bywa krótsza ze względu na brak konserwantów. W związku z tym, w pierwszej kolejności sprzedaje się produkty o najkrótszym terminie przydatności. W ten sposób można uniknąć strat finansowych i marnowania zasobów.
  • Standardy sanitarne – spełnienie odpowiednich wymogów dotyczących infrastruktury i warunków przechowywania produktów ekologicznych to podstawa. Oznacza to między innymi zachowanie oryginalnych opakowań i magazynowanie tego typu asortymentu z dala od towaru nieekologicznego.
  • Ekologiczne opakowanie do wysyłki – odpowiedzialny partner logistyczny oferuje pakowanie produktów zgodnie z wytycznymi sprzedawcy lub producenta. Jest to szczególnie ważne w przypadku konsumentów eko produktów, którzy doceniają ograniczenie plastiku i używanie materiałów z recyklingu.

Jak widać, produkcja i sprzedaż produktów ekologicznych stawia dużo wyzwań przed sklepami e-commerce. Z tego względu warto rozważyć rozwiązanie, jakim jest outsourcing. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej – z pewnością rozwiejemy wszystkie możliwości.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*