Technologia srodowiskowa

Proekologiczne ustawodawstwo Unii Europejskiej i oczekiwania konsumentów powodują zmiany w logistyce. W 2021 roku wchodzi w życie dyrektywa unijna o zakazie stosowania jednorazowego plastiku na terenie UE. Sklepy internetowe i operatorzy logistyczni muszą się do tego przygotować. Z partnerem fulfilment działalność e-commerce może być przyjazna dla środowiska.

 

W przypadku outsourcingu logistyki e-sklep może mieć pełną kontrolę nad tym, czy pakowanie i wysyłka zamówień odbywa się w sposób najbardziej prośrodowiskowy. Na życzenie klienta partner oferujący usługę fulfilment dla e-commerce może stosować ekologiczne, recyklingowane opakowania kartonowe lub papierowe w dostosowanych do wielkości zamówienia rozmiarach, biodegradowalne wypełniacze paczek, papierowe taśmy pakowe i ekologiczne etykiety.

 

EKOLOGISTYKA

Niektóre firmy logistyczne stale podwyższają standardy ekologiczne, np. wykorzystując do przewozu towaru elektryczne samochody dostawcze. Sklepy wirtualne nie mają bezpośredniego wpływu na ekologizację firm transportowych, ale mogą wybrać operatora fulfilment, któremu nie są obojętne kwestie ochrony środowiska.

Odpowiedzialny partner fulfilment wie, że korzystanie z opakowań w odpowiednich rozmiarach przy pakowaniu zamówień internetowych jest wyrazem troski o planetę i o finanse firmy, bo to również minimalizowanie strat. Zewnętrzne firmy przewozowe pobierają opłaty od wielkości i ciężaru przesyłki, a nie od sztuki. Nieodpowiednie, za duże opakowania to więcej zajętej przestrzeni ładunkowej, czyli wyższe koszty transportu. 25% zawartości paczek to powietrze – wynika z badania DS Smith „Empty Space Economy”. Bez niego można by transportować o ¼ towarów więcej za jednym razem. Rocznie transport samego powietrza emituje do atmosfery aż 122 milionów ton dwutlenku węgla. Ślad węglowy opakowań można zmniejszyć przez zwiększenie liczby paczek w jednym transporcie. Ograniczenie wymiarów pudełek oznacza, że każdy transport zabiera więcej paczek, co zmniejsza emisję spalin.

Operator fulfilment dzięki korzystnym umowom z firmami kurierskimi dysponuje pełnym wachlarzem możliwych form dostawy, z których klienci e-sklepów mogą dowolnie wybierać. Punkty odbioru to coraz popularniejsze rozwiązanie, a przy tym jest szybkie i ekologiczne, gdyż redukuje ślad węglowy i jest wygodne dla klientów. Z raportu Mobile Institute „Green Generation” wynika, że połowa korzystających z opcji „odbiór w punkcie” odbiera przesyłki przy okazji, załatwiając inne sprawy. Takie zachowanie ogranicza liczbę dodatkowych kilometrów, jakie musi przejechać dostawca, gdy przywozi paczkę do domu kupującego (problem tzw. ostatniej mili – etapu najdroższego, najwolniejszego i najmniej eko w całej podróży produktu do konsumenta).

 

FULFILMENT JAKO ROZWIĄZANIE EKOLOGICZNE

Jeśli sklep internetowy zleca usługi magazynowania i logistyki na zewnątrz, ważne jest, by partner logistyczny miał ekopodejście i zależało mu na wprowadzeniu ekologicznych ulepszeń. Magazynowanie i realizacja zamówień to ważne aspekty wpływu e-handlu na środowisko.

Operator fulfilment dąży do zrównoważonych rozwiązań, przygotowując grupowo zamówienia do odbioru przez firmę kurierską, która odbiera paczki różnych podmiotów z jednego miejsca, zmniejszając ślad węglowy. Fulfilment to także lepiej zaplanowane koszty pakowania zamówień. Sklepy elektroniczne dążą do zmniejszenia liczby formatów opakowań. Sytuacja może się skomplikować, gdy przesyłek jest coraz więcej i mają bardziej nietypowe rozmiary, inne niż dotychczasowe; wtedy najczęściej e-sklep wysyła towar w opakowaniach gabarytowo nieadekwatnych do wielkości zamówienia, co działa na klienta zniechęcająco.

Skoordynować gabaryt i rodzaj opakowania z wielkością zamówienia jest łatwo, gdy sklep stale dysponuje różnymi rozmiarami opakowań albo gabaryty zamówień są niezmienne, co jest praktycznie niemożliwe. Warto oddać sprawy pakowania w ręce operatora fulfilment, który ma różne możliwości pakowania, dostosowuje je pod rozmiar, więc przygotowanie zamówienia do wysyłki bez względu na jego wielkość w skrojonym odpowiednio do niego opakowaniu przestaje być zmartwieniem e-sklepu. Ekologia ma tu charakter priorytetowy.

 

Podejście marek do ekologii jest elementem coraz częściej branym pod uwagę przez użytkowników decydujących się na zakup w danym sklepie internetowym. Klienci oczekują od marek odpowiedzialności ekologicznej. Według badania Loyality360 73% amerykańskich nabywców zrezygnowało z zakupu produktu, który miał negatywny wpływ na środowisko. Ekologiczny e-commerce jest pozytywnie odbierany przez konsumentów, co realnie kształtuje przychody. Operator fulfilment, dla którego ekologia i zrównoważony rozwój to nie tylko trendy, ale i prawdziwe wartości, będzie wspierał e-sklep w kreowaniu ekowizerunku.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*