Z badania firmy Nielsen, przeprowadzonego z udziałem 30000 kupujących z całego świata, wynika, że 52% konsumentów kupiło jeden produkt lub więcej w firmach nastawionych na ochronę środowiska. Działania proekologiczne w e-commerce przyciągają klientów, dają korzyści wizerunkowe i ekonomiczne. Jak operator fulfilment może realizować politykę ekologiczną sklepu internetowego?
Pakowanie w wersji eko
Konsumenci domagają się od e-handlu możliwości recyklingu i łatwości zwrotu. Chcą takich opakowań, aby mogli je wykorzystać ponownie w przypadku reklamacji lub rezygnacji z zakupu, ale i nadających się do ponownego przetworzenia i użycia. Operator fulfilment może zaproponować różne formy ekologicznych opakowań do wysyłki zamówień internetowych partnera. Zamiast plastikowych wypełniaczy dział pakowania w fulfilmencie skorzysta z materiałów ochronnych pochodzenia roślinnego, które w przeciwieństwie do tych z tworzyw sztucznych są całkowicie biodegradowalne, a więc przyjazne środowisku. Nie zawierają substancji toksycznych, dlatego można je stosować do zabezpieczenia produktów przeznaczonych dla dzieci, zwierząt czy do żywności. Przy czym ich koszt może się kształtować na podobnym poziomie, jak folii i worków plastikowych – atutem operatora fulfilment są niższe ceny wynegocjowane z dostawcami dzięki efektowi skali. Współpraca fulfilment to nie tylko optymalizacja kosztów opakowań, ale i możliwość ich ekologizacji.
Opakowania i inserty
Partner fulfilment może uczestniczyć w procesie projektowania opakowań i zadbać o ich ekologiczność przy jednoczesnym uwzględnieniu aspektów praktycznych jak wytrzymałość na uszkodzenia, ważna dla zabezpieczenia zamówienia. Usługa insertowania zamówień obejmuje dołączanie do przesyłek dla klientów materiałów dodatkowych, które mogą zawierać wskazówki proekologiczne i być elementem strategii e-sklepu na rzecz ochrony środowiska.
Opakowanie i ewentualne wypełniacze nie muszą być dla klienta wyłącznie kłopotliwym odpadem. Sklep może edukować swoich odbiorców i pokazać, jak prawidłowo ponownie użyć, oddać do recyklingu, kompostować lub składować na wysypisku każdy element opakowania.
Rolę przewodnika spełni dołączona do zamówienia e-informacja lub ulotka mówiąca o tym, jak można ponownie wykorzystać ekologiczny wypełniacz (np. do prac kreatywnych z dziećmi) i jak wygląda jego utylizacja. To na pewno uczyni markę w oczach klienta wysoce zatroskaną o przyszłość planety i rozwijającą się w duchu eko, będącą częścią eco-mmerce. Inicjatywy ponownego i twórczego wykorzystania pudełek i ich elementów to doskonały element na wyróżnienie marki spośród innych, zwłaszcza nieekologicznych konkurentów. Trend zero waste nie musi omijać logistyki e-commerce – partner fulfilment może działać proekologicznie, prowadząc procesy logistyczne w imieniu sklepu internetowego.
Zwroty i ekologia
Odpowiedzialność ekologiczna w handlu online przejawia się również w sposobie przeprowadzania zwrotów – już nawet 30% e-zamówień jest zwracanych. Wobec tych wyzwań szczególnie cenne są dodatkowe usługi operatora fulfilment, które nie tylko wzbogacają bezproblemową dla klienta procedurę zwrotu, ale i zwiększają wkład e-sklepu w ochronę środowiska. Umożliwiając ponowne odsprzedanie produktu, zmniejszają także straty sklepu internetowego.
Re-commerce dotyczy nie tylko rzeczy używanych (ubrań, butów, akcesoriów, elektroniki), ale i tych, które zostały zwrócone przez e-klienta albo od początku mają wady produkcyjne. Nie zawsze takie artykuły nadają się wyłącznie do utylizacji.
Działaniem prośrodowiskowym operatora fulfilment jest przywrócenie produktu do stanu pierwotnego – odnowienie, odświeżenie, wypranie, zszycie, zapewnienie poprawek krawieckich, wyprasowanie, zregenerowanie wadliwie wyprodukowanych, naprawa. Dzięki tym procedurom fulfilmentowym zwrócony, reklamowany, często niepełnowartościowy artykuł po refreshingu może być pozycjonowany jako uratowany przed utylizacją. Zasili stok magazynowy i ofertę e-sklep. Dzięki własnej pralni i szwalni firma Forceful Fulfilment Services przywraca wartość produktów ze zwrotów w branży fashion. Sprawnie przeprowadzona przez partnera fulfilment procedura zwrotu skraca czas ponownego przygotowania produktu do sprzedaży.
Te działania powinny iść w parze z komunikacją i ofertą e-sklepu. Nawet najlepszy produkt może się zepsuć podczas użytkowania, ale sklep internetowy może ułatwić klientom samodzielne naprawy, jeśli w swoim asortymencie uwzględni części zamienne albo udostępni samouczki dotyczące napraw czy reperacji krawieckich. To również forma działań eko-mmerce.
Warto wpisać w strategię komunikacyjną edukację ekologiczną klientów oraz pokazywać nabywcom ekologiczne wysiłki i zaangażowanie w sprawy ochrony środowiska. Ekologia przynosi korzyści konwersjom sklepu, dlatego dobrze jest umieścić komunikaty dotyczące zrównoważonego rozwoju w ścieżce zakupów w e-sklepie.
Wdrożenie ekozasad w e-commerce jest czasochłonne i wymaga uważności. Będzie prostsze dzięki współpracy z partnerem logistycznym oferującym usługi fulfilment, którego działalność obejmuje ochronę środowiska.