Nowoczesną opcją automatyzacji magazynu są bezzałogowe statki powietrzne. Najwięksi gracze na rynku e-commerce pracują nad integracją dronów w swoich łańcuchach dostaw. Raport Markets And Markets szacuje, że do 2030 r. rynek dostaw paczek za pośrednictwem dronów osiągnie wartość 39 mld dolarów.
Odkąd Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) zatwierdza komercyjne wykorzystanie dronów, które mogą latać nocą, nad tłumem i poza zasięgiem wzroku operatora (BVLOS), programy pilotażowe i testy dostaw z udziałem dronów przyspieszyły. Detaliści e-commerce badają możliwości dronów w logistyce, by budować przewagę nad konkurencją. Firma Gartner przewiduje, że do 2026 roku liczba dronów dostarczających zamówienia detaliczne wzrośnie z 20000 obecnie do ponad miliona.
Autonomiczne drony w logistyce ostatniej mili
UAV, czyli pojazdy bezzałogowe, wykorzystywane są jako inteligentni kurierzy dostarczający niewielkie ładunki na krótkie odległości. Przeprowadzano już próby dostaw drogą powietrzną napojów podczas festiwali muzycznych w RPA czy pizzy firmy Dominos. Na transport artykułów spożywczych za pośrednictwem dronów postawiła także sieć sklepów spożywczych Kroger, która aktualnie testuje to rozwiązanie technologiczne w Centerville w Ohio. Produkty trafiają pod drzwi konsumentów w ciągu 15 minut.
Technologia dronów gwarantuje maksymalną elastyczność. Wykorzystuje nie tylko adres klienta, ale lokalizację telefonu i z dokładnością do 1m² dostarcza zamówienia, co oznacza jeszcze większą wygodę dla użytkownika. Transport każdorazowo pojedynczej paczki umożliwia dynamiczną korektę planu i miejsca dostawy.
Jednym z najnowszych pomysłów jest dostarczanie towarów nie do domu klienta, ale do punktów infrastruktury transportu publicznego jak np. przystanek autobusowy, co pozwoliłoby rozwiązać kwestię ograniczonej żywotności baterii drona. Korzystając ze środka publicznego w części podróży, czyli poruszając się autobusem jadącym wzdłuż wyznaczonej trasy autobusowej, pokrywającej się z trasą doręczenia zamówienia, UAV zaoszczędziłby energię i minimalizowałoby koszty. Autobus dostarczyłby drona z paczką na przystanek w obszarze bliższym miejscu docelowemu, stamtąd kolejne drony transportowałyby zamówienie do adresata. Przystanek autobusowy pełniłby rolę terminalu przeładunkowego. eBay w marcu złożył wniosek w USPTO o udzielenie patentu na ten wynalazek. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury obniżyłoby koszty konfiguracji dostawy dronem i umożliwiłoby ich masową adaptację.
Pozytywny odbiór społeczny
Już w badaniu Walker Sands Communications w 2015 roku wykazano, że ¾ konsumentów było gotowych zapłacić dodatkowo za szybszą dostawę dronem. Co więcej, 2/3 ankietowanych Amerykanów wyraziło przekonanie i oczekiwanie, że taka forma dostawy stanie się standardem dla zakupów internetowych w najbliższych pięciu latach. Najbardziej byli otwarci na transport drogą powietrzną książek (74%) i odzieży (73%). 79% respondentów stwierdziło, że dostawa dronem do ich domu w ciągu godziny od złożenia zamówienia zwiększyłaby prawdopodobieństwo zakupów u sprzedawcy.
Wyniki prezentowane przez Virginia Tech Mid-Atlantic Aviation Partnership (MAAP), dotyczące projektu Wing prowadzonego przez Google pokazują, że 87& respondentów wyraża aprobatę dla koncepcji dronów w logistyce e-handlu. 56% stwierdziło, że ich opinia na temat tej formy dostawy poprawiła się w trakcie pandemii. W Australii korzystanie z usługi dostarczania towarów dronami wzrosło pięciokrotnie w pierwszym kwartale 2021 w porównaniu do 2020.
Drony w praktyce logistycznej
Przewiduje się, że drony staną się alternatywą dla firm kurierskich, gdyż są szybkie, tanie i nie wymagają obsługi, dlatego rozwiązałyby problemy logistyki ostatniej mili w sposób responsywny, przyjazny środowisku, wydajny i ekonomiczny. UAV pozwalają firmom logistycznym realizować usługi premium – np. błyskawicznych dostaw towarów, co podnosi zaangażowanie klientów i ich pozytywne doświadczenie po e-zakupach. Operator logistyczny może kwalifikować zamówienia do dostawy dronem w sposób zautomatyzowany, a także opracować oferty produktów w różnych pakietach w ramach limitów wagi i gabarytów do transportu powietrznego. Kliknięcie takiej opcji dostawy spowoduje uruchomienie w magazynie procedury realizacji zamówienia z wykorzystaniem drona. Specjalistyczne oprogramowanie monitoruje pogodę, ruch lotniczy, inne pojazdy i przeszkody na trasie; każdy transport nadzorowany jest całodobowo i całorocznie przez centrum kontroli.
By sprostać coraz większym wymaganiom klientów i osiągnięciom konkurencji w e-commerce, trzeba postawić na inteligentną automatyzację w magazynie. Złożoność, kosztowność oraz konieczność serwisowania i aktualizacji innowacyjnych technologii to część trudności, którym trudno sprostać samodzielnie rozwijającemu się sklepowi internetowemu. Zlecenie obsługi procesów logistycznych technologicznie zaawansowanemu operatorowi fulfilment otworzy dostęp do zaimplementowanych już przez niego, najnowocześniejszych i najszybszych rozwiązań nowej generacji dostaw dla klientów internetowych.