Deadstock, czyli niesprzedawalny towar, jest zmorą wielu sprzedawców e-commerce. Jego przyczyny mogą być różne, jednak najczęściej łatwo ich uniknąć. Dowiedz się, co zrobić, by zalegający w magazynie asortyment nie powodował strat w Twoim sklepie internetowym.
Deadstock – co to takiego?
Mianem deadstocku określa się towar, który od kilku miesięcy jest wystawiony w sklepie internetowym, a mimo to nikt nie chce go kupić. Takie produkty tracą na wartości w związku ze zmieniającymi się trendami konsumenckimi czy potrzebami klientów, a sprzedaż ich staje się coraz trudniejsza. Jest to duży problem, ponieważ deadstock zajmuje przestrzeń magazynową i generuje straty – towar został zakupiony, a nie da się go teraz sprzedać z zyskiem. Deadstock to częsta zmora sprzedawców różnych branż, w szczególności FMCG, w której daty ważności produktów szybko się kończą. Z deadstockiem borykają się także sprzedawcy w branży modowej i elektronicznej, ze względu na dynamicznie zmieniającą się modę.
Co powoduje deadstock?
Przyczyny deadstocku mogą być różne, jednak najczęstsze z nich to:
- zbyt duże zamówienie – zakupiło się więcej asortymentu, niż jest się w stanie sprzedać;
- nieefektywne zarządzanie stanem magazynowym – np. sprzedawanie najpierw towaru o dłuższym terminie ważności;
- nieskuteczny marketing – w efekcie klienci nie wiedzą o ofercie sklepu lub nie są zachęceni do zakupu;
- asortyment niedostosowany do potrzeb rynku – na niektóre produkty popyt może okazać się mniejszy niż oczekiwano.
Jak widać, większość tych czynników można skorygować, aby uniknąć popełnienia tych samych błędów w przyszłości.
Jak radzić sobie z niesprzedawalnym towarem?
Jest kilka strategii, które można obrać, aby pozbyć się deadstocku z minimalnymi stratami finansowymi. Są to sprawdzone sposoby, stosowane w sprzedaży od lat.
- Wielka wyprzedaż
Obniżenie cen to prawdopodobnie najpopularniejszy i najprostszy sposób na zachęcenie klientów do zakupów. Nie przynosi ona oczywiście oczekiwanego zysku, jednak pozwala szybko wyczyścić magazyn z zalegających produktów. Oczywiści im większa obniżka ceny, tym lepiej. Warto wyraźnie zaznaczyć na stronie sklepu, które produkty są przecenione. Świetnym rozwiązaniem jest dodanie zakładki „promocja” lub „oferta specjalna”. Dobrze też powiadomić o wyprzedaży za pośrednictwem newslettera lub kampanii remarketingowej.
- Gratisy
To doskonała opcja dla sklepów sprzedających stosunkowo tanie produkty, np. słodycze, kosmetyki czy akcesoria. Drobny upominek dołączony do zamówienia co prawda nie przynosi żadnych zysków, jednak pozwala zwolnić przestrzeń magazynową, a ponadto buduje pozytywną relację z konsumentem. Miła niespodzianka może znacznie poprawić wizerunek sklepu w oczach klienta i sprawić, że chętniej dokona on zakupów ponownie lub wystawi pozytywną opinię.
- Zestawy produktów
Zestawy produktów polegają na sprzedawaniu kilku towarów naraz w niższej cenie. Dzięki temu można łatwo podnieść średnią wartość koszyka i szybciej sprzedać asortyment. Podobnie jak w przypadku wyprzedaży, oczekiwany zysk będzie znacznie mniejszy, jednak produkty szybko znikną z magazynu i nie trzeba będzie ich wyrzucać.
Deadstock – jak go uniknąć?
Aby uniknąć zalegania towaru w magazynie, trzeba przede wszystkim zastanowić się nad przyczyną problemu. W tym celu należy przeanalizować, ile produktów realnie jest się w stanie sprzedać na podstawie historii sprzedaży. Dane z poprzednich miesięcy czy lat działania sklepu są świetnym źródłem wiedzy na ten temat. Warto także wprowadzić sprawny system zarządzania magazynem. Pozwoli on na kontrolowanie stanów magazynowych i zamawianie nowego asortymentu tylko wtedy, gdy jest on faktycznie potrzebny.
Logistyka e-commerce sprawia wielu przedsiębiorcom problemy. Z tego powodu Forceful oferuje usługi fulfilment, które polegają na przejęciu przez nas odpowiedzialności za magazynowanie i wysyłkę Twoich towarów. Jeśli zarządzanie magazynem zaczyna być dla Ciebie uciążliwe, napisz do nas – z chęcią pomożemy.