Suplementy diety stanowią specyficzną kategorię. Nie zaliczają się do leków, ale też nie można sprzedawać ich jako żywności. Obowiązują je indywidualne przepisy dotyczące przechowywania i dystrybucji. Dowiedz się, jakie wymogi należy spełnić, zanim wprowadzi się do swojej oferty suplementy diety.
Rynek suplementów diety w Polsce
Sprzedaż suplementów diety i witamin rośnie w Polsce co roku. Głównymi konsumentami tych produktów są osoby między 18 a 34 rokiem życia, czyli takie, które większość zakupów dokonują w internecie. Z tego względu suplementy diety są łatwo dostępne w sklepach e-commerce. Najchętniej wybierane przez Polaków rodzaje suplementów to:
- probiotyki,
- magnez,
- preparaty wzmacniające kości i stawy,
- multiwitaminy i minerały.
Dystrybucja suplementów diety – regulacje prawne
Aby legalnie sprzedawać suplementy diety, trzeba spełnić konkretne warunki dotyczące przechowywania produktów. Określone są one przez Główny Inspektorat Sanitarny. Przede wszystkim, sprzedawca powinien złożyć odpowiedni wniosek o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wniosek powinien zostać złożony co najmniej 14 dni przed rozpoczęciem sprzedaży.
Kolejne regulacje dotyczące sprzedaży suplementów diety określają szczegółowo sposób oznakowania tych produktów. Można je znaleźć w Ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia, w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie składu i oznakowania suplementów diety oraz w innych dokumentach dostępnych na stronach rządowych. Potrzebna jest także zgoda Sanepidu na przechowywanie produktów w oryginalnych opakowaniach i wysyłkę do kupujących.
Wprowadzenie nowego suplementu diety na rynek
Sprzedaż nowego suplementu diety wymaga spełnienia nieco większej liczby wymogów. Po pierwsze, taki produkt należy zgłosić do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Instytucja ta może domagać się dostarczenia dodatkowej dokumentacji, np. opinii jednostki naukowej. Proces ten jest znacznie dłuższy niż uzyskanie pozwolenia na sprzedaż dostępnych już suplementów.
Sprzedaż suplementów diety online – magazynowanie i wysyłka
Suplementy diety należy przechowywać w specyficznych warunkach. Wymaga to wdrożenia systemu analizy zagrożeń i krytycznych punktów kontroli, który obowiązuje w wszystkich krajach Unii Europejskiej. Istotne są też zasady transportu i wysyłki suplementów. Najważniejszy jest tu monitoring dat ważności produktów. Zabronione jest wysyłanie produktów, które mają termin przydatności krótszy niż tydzień. Aby uniknąć marnowania asortymentu, warto stosować metodykę FIFO – first in first out. Oznacza to, że produkty, które pierwsze przyjechały na magazyn, w pierwszej kolejności trafią do konsumentów. Zarządzanie datami ważności ułatwiają także systemy do monitoringu asortymentu, których używa się w nowoczesnych, zautomatyzowanych magazynach.
Suplementy online a usługi fulfilment
Spełnienie wszystkich warunków przechowywania i dystrybucji suplementów diety może stanowić wyzwanie. Jednak biorąc pod uwagę rosnącą popularność tego typu produktów, inwestycja w potrzebne zgody i dokumenty z pewnością opłaci się w przyszłości. Dużym ułatwieniem jest korzystanie z magazynu zewnętrznego operatora. Firmy fulfilment, takie jak Forceful posiadają infrastrukturę, która pozwala na przechowywanie suplementów w odpowiedniej temperaturze. Nowoczesne systemy zarządzania gwarantują także minimalizację strat. Dzięki sprawnemu działaniu magazynu możliwe jest także wysyłka nawet tego samego dnia, dzięki czemu Twoi klienci są zadowoleni i chętnie wracają do sklepu. Jako doświadczeni specjaliści od obsługi sklepów internetowych, wiemy, jak istotna jest niezawodność dla każdego przedsiębiorcy.