Kilkukrotny wzrost sprzedaży internetowej w okresie niespełna dwóch lat to nie lada wyzwanie dla firmy. Historia Grupy Benetton pokazuje, że rozwój e-commerce i omnichannel ułatwia automatyzacja procesów logistycznych. Innowacje wpisane są w DNA tej firmy – roboty mobilne w magazynie w 2022 roku to kolejny etap optymalizacji logistyki giganta branży fashion.

 

Już w 1984 roku Grupa Benetton (właściciel marek odzieżowych United Colors of Benetton, Sisley, Playlife) zaprojektowała wysoce konkurencyjny system logistyczny, w ramach którego była w stanie przechowywać duże ilości zamówień i dystrybuować je bezpośrednio i w krótkim czasie do tysięcy punktów sprzedaży detalicznej na całym świecie. Wzrost produkcji po kolejnych 10 latach doprowadził do współpracy Benlog (ramienia logistycznego grupy) z partnerem zewnętrznym optymalizującym intralogistykę i łańcuch dostaw, co poskutkowało innowacjami.

Grupa Benetton inwestuje w automatyzację logistyki wewnętrznej i zewnętrznej od dwóch dekad. Reorganizuje i modyfikuje pracę magazynów. Zaczynała od obszaru pakowania i wysyłki, wykorzystując maszyny sortujące. Wprowadzono np. wysokowydajne układnice z napędami ze zintegrowanym odzyskiem energii, systemami pozycjonowania i sterowania, komunikacji radiowej i na podczerwień, enkoderami optycznymi, obsługą kilku paczek jednocześnie. Aby wyeliminować przestoje, zaprojektowano m.in. system szybkich przenośników łączący wszystkie magazyny z każdym stanowiskiem (prędkość 5000 paczek/godz.). Do sterowania systemami posłużyło spersonalizowane oprogramowanie do zarządzania komunikacją i do kontroli w czasie rzeczywistym, wykluczające możliwość błędu w wysyłce.

Wykorzystywanie najnowszych technologii

W 2013 roku firma Benetton z partnerem logistycznym zdobyła nagrodę 9. edycji konkursu „The Logistics Award of the Year” za innowacyjne rozwiązanie przekształcające łańcuch dostaw przychodzących, poprawiające ich przejrzystość, widoczność i nadzór oraz szybkość zarządzania zamówieniami, usprawniające komunikację, optymalizujące przepływy frachtu lotniczego i morskiego produktów gotowych, pochodzących od dostawców zewnętrznych. Firma stopniowo automatyzowała także centrum dystrybucji B2B zajmujące się zapotrzebowaniem i obsługą sklepów stacjonarnych marek własnych. Dzięki automatyzacji procesów logistycznych mieli możliwość wysyłania 40 000 paczek dziennie.

Grupa Benetton każdego roku przetwarza globalnie prawie 70 milionów artykułów, które pochodzą z Azji, Afryki Północnej i Europy Wschodniej. Z jednego węzła dystrybucyjnego o powierzchni 80 000 m2 zlokalizowanego w północnych Włoszech przesyłki wysyłane są do 80 krajów. Wysyłkę poprzedza kompletacja i przygotowanie zamówień B2B do kilku tysięcy sklepów i B2C do 25 państw europejskich i do USA. Konieczność zarządzania omnichannelowego pojawiła się dwa lata temu, gdy działalność e-commerce zaczęła być samodzielnie obsługiwana przez nowoczesne centrum dystrybucyjne Benetton. Przed inwestycjami magazynowymi, których wymagała integracja różnych kanałów sprzedaży, Grupa Benetton korzystała z usług fulfilment zewnętrznego operatora logistycznego, który realizował jej zamówienia internetowe.

Wzrost aktywności e-commerce=potrzeba automatyzacji

W 2019 roku sprzedaż internetowa stanowiła 2-3% działalności Grupy Benetton. Obecnie, w 2021 roku  to już prawie 10%. Plany na 2020 obejmowały wysyłkę 500 000 paczek na rok, a ostatecznie przetworzono 2 mln, na co olbrzymi wpływ miała pandemia Covid-19, która przyspieszyła cyfrową rewolucję i reorganizację w Benetton. Eskalacja w sektorze B2C i strategia rozwoju spowodowały zmianę modelu logistycznego na taki, który sprosta wzrostowi sprzedaży i umożliwi go w jeszcze większej skali. Kolejnym etapem rozwoju firmy było utworzenie jednego magazynu zapasów dla różnych form sprzedaży. Niezbędne stało się unowocześnienie operacji logistycznych biorących udział w obsłudze kanału e-commerce.

Grupa Benetton przekonała się, że kontynuowanie wysiłków automatyzujących pracę w magazynie stało się warunkiem koniecznym dla rozwoju internetowego sektora B2C. Wymaga on zmierzenia się z różnymi problemami – ich rozwiązaniem nie jest utrzymywanie procesów ręcznych. E-klienci oczekują dużej szybkości realizacji zamówień, błyskawicznych reakcji, bezbłędności i elastyczności, a tego nie gwarantują czynności manualne, tylko automatyzacja, która w Benetton osiąga coraz większy stopień zaawansowania.

Automatyzacja sortowania i dystrybucji

Grupa Benetton zautomatyzowała procesy logistyczne, co pozwoliło na pełną integrację cyklu produkcyjnego i dystrybucyjnego – od zamówień klientów internetowych po pakowanie i dostawę. W Castrette postawiono na innowacyjny, w pełni zautomatyzowany system sortowania, którego napęd oparty jest na polach elektromagnetycznych. Tylko ten obiekt może realizować indywidualne zamówienia dla ponad 4000 sklepów Benetton na całym świecie. Po automatycznym sortowaniu odzież składana i wisząca pakowana jest w pudła i transportowana korytarzem o długości jednego kilometra do zautomatyzowanego centrum dystrybucyjnego mającego pojemność 800 000 pudełek. Dzięki automatyzacji i przy niskim zatrudnieniu (według danych Benetton pracuje tam zaledwie 28 osób) obiekt może obsługiwać 80 000 opakowań dziennie. Stamtąd gotowe produkty trafiają do sklepów na całym świecie.

Grupa Benetton stale dąży do jeszcze lepszych rezultatów. We włoskim centrum dystrybucji i magazynowania w Villorba zamierza optymalizować pojemność obiektu i przetwarzania zamówień dzięki nowoczesnemu systemowi AutoStore, który zostanie wdrożony pod koniec 2022. To rozwiązanie skalowalne, kompaktowe i łatwe do rozbudowy będzie bazować na 60 000 pojemnikach, 12 stanowiskach kompletacyjnych i 53 robotach mobilnych, które będą odbierać zamówienia. Jak? Przemieszczając się ponad regałami magazynowymi i schodząc do miejsca docelowego z zakupionym przez klienta przedmiotem. Pobrane elementy roboty przetransportują do stanowiska do kompletacji, w którym będą grupowane i przetworzone. Wszystkie operacje będą zarządzane i kontrolowane przez odpowiednie oprogramowanie. Przed automatyzacją tego procesu pracownicy magazynowi musieli pokonywać duże odległości w fazie pickingu. Zmiany poprawią higienę i warunki pracy w firmie. Poza krótszym czasem kompletacji innymi zaletami tego rozwiązania są mniejsza wymagana przestrzeń, co się przekłada na podwojenie pojemności magazynowej, i dłuższy okres eksploatacji magazynu oraz trzykrotne zwiększenie jego aktualnej wydajności. Skalowalność tego rozwiązania polega na dostosowaniu liczby pojemników i robotów do wolumenu sprzedaży. Robotyzacja jest elementem projektu „Green B”, skupiającego inicjatywy grupy na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Fulfilment szansą

Mniejsze niż Benetton firmy e-commerce mogą korzystać z usług operatora fulfilment działającego w oparciu o nowoczesne rozwiązania automatyczne i robotyczne w magazynie. Wdrożenie z nim nowych technologii i integracja nie będzie zakłócać dotychczasowej działalności e-sklepu, a efekty w postaci szybkości realizacji i wzrostu konkurencyjności będą natychmiastowe.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*