Robotyzacja

Na całym świecie trwa dynamiczny wyścig automatyzowania magazynów e-commerce. W Chinach utrzymuje się wielka fala technologizacji logistyki. Szybki rozwój chińskiego rynku sprzedaży internetowej nie byłby możliwy bez wdrażania nowoczesnych technologii. Przykład grupy Alibaba pokazuje, że innowacje to jednocześnie oszczędności – chiński gigant e-handlu skutecznie optymalizuje koszty ostatniej mili.

 

Rozwój handlu internetowego w obecnej sytuacji uwypuklił istniejące problemy magazynowo-dystrybucyjne i wskazał na potrzebę optymalizacji operacji logistycznych. Automatyzacja jest najlepszą metodą redukcji kosztów pracy i skrócenia czasu realizacji zamówień. Chiny automatyzują swoje magazyny, wyprzedzając w tym wyścigu europejskie i amerykańskie firmy – wdrażają technologie robotyczne, które są zdolne do wykonywania zadań magazynowych i dystrybucyjnych realizowanych wcześniej ręcznie.

Podczas corocznego wydarzenia Apsara Cloud 2020 prezes Alibaba Cloud Intelligence Jeff Zhang powiedział, że wymagania konsumenckie dotyczące usług dostawczych wzrosły, na co wpływ miały najnowsze trendy w nowoczesnych zakupach internetowych i obecna sytuacja na Świecie. Przewiduje on, że w najbliższej przyszłości liczba dostaw dziennie w Chinach przekroczy miliard. W 2020 roku było to ok. 200 mln na dzień. Do 1 czerwca 2021 roku liczba dostaw paczek na terenie Chin kontynentalnych przekroczyła granicę 40 miliardów. „Dostawa na ostatniej mili jest najdroższą i najbardziej nieefektywną częścią całego łańcucha logistycznego” – mówił Zhang. Dlatego Alibaba testowała automatyczne rozwiązania, które zoptymalizują logistykę także w jej końcowej fazie.

Roboty na ostatniej mili

Li Cheng, CTO grupy Alibaba, przedstawił robota Xiaomanlv podczas Global Smart Logistics Summit w Hangzhou 10 czerwca 2021 r. „Technologia autonomicznej jazdy staje się podstawową technologią w erze cyfrowej” – napisał w komunikacie prasowym dyrektor ds. technologii w Alibaba.

W czasie przemówienia inaugurującego to wydarzenie prezes i dyrektor generalny Alibaba Daniel Zhang mówił o tym, że obecna sytuacja spowodowała wielkie połączenie e-handlu z logistyką, co poskutkowało inwestycjami w zaawansowane narzędzia cyfrowe, usprawniające dostawę. Alibaba postawiła na roboty logistyczne na ostatnim etapie procesu dostaw.

Robotyzacja ostatniej mili obniża koszty operacyjne. Jeden robot Xiaomanlv może dostarczyć nawet 500 przesyłek dziennie do lokalnej społeczności lub kampusu studenckiego (jednorazowo przewiezie 50 paczek). Wykorzystuje technologię autonomicznej jazdy i sztuczną inteligencję. W nadchodzącym roku Alibaba Group planuje wdrożyć 1000 takich maszyn, aby szybciej i taniej doręczać paczki klientom. Masowa produkcja robotów już się rozpoczęła. Za rozwój tego projektu odpowiadają Akademia DAMO i Cainiao Network.

Potentaci e-commerce jak Alibaba prowadzą własne laboratoria i ośrodki badawcze pracujące m.in. nad technologiami, które mogą usprawnić łańcuch dostaw. W ostatnim roku grupa Alibaba przetestowała bezzałogowe pojazdy dostawcze na 30 chińskich uniwersytetach. Z powodzeniem dostarczały 150 paczek dziennie przy wysokim poziomie satysfakcji klienta (rzędu 98%). Z okazji ubiegłorocznego święta e-zakupów Double 11 (Dnia Singla), przypadającego 11 listopada, w kampusie Zijingang Uniwersytetu Zhejiang Alibaba zapewniła usługę autonomicznych dostaw z użyciem robota dla 30 000 paczek – obsłużyły je 22 pojazdy.

W marcu 2021 Alibaba informowała o wprowadzeniu robotów Xiaomanlv na kolejnych 15 uniwersytetach. Studenci mogą ustawić czas odbioru, aby otrzymać zamówienie prosto do swoich akademików. Półroczna weryfikacja przekonała azjatycki holding do wykorzystania autonomicznych robotów w logistyce e-commerce i połączenia ich z końcowymi terminalami logistycznymi. Akademia DAMO chce zaspokoić potrzeby społeczne i umożliwić robotom przejęcie logistyki końcowej.

Grupa Aliababa wnosi duży wkład w rozwój rynku bezzałogowej robotyki i przyspiesza jej komercjalizację. Nie podała całkowitej liczby już zainstalowanych jednostek, ale podczas Global Logistics Summit 2021 podsumowano, że wdrożenie 100 000 bezzałogowych robotów na chińskich uczelniach było pierwszym zastosowaniem pojazdów autonomicznych na tak dużą skalę. Wysiłki holdingu Alibaba wniesione w dziedzinę robotyki pokazują przyszłość logistyki e-commerce, którą jest automatyzacja i robotyzacja.

Podsumowanie

Chińskie firmy e-commerce automatyzują swoje magazyny i dystrybucję w odpowiedzi na inicjatywy rządowe i rosnące koszty pracy w Chinach. Przykład azjatycki pokazuje, że konsekwentne testowanie i rozwijanie robotyki w obiektach magazynowych jest wymogiem czasów i warunkiem rozwoju sklepów internetowych. Dowodzi także, że potrzeba czasu, by zaimplementować najlepsze technologie i by automatyzacja przyniosła zwrot z inwestycji. Czas i środki finansowe zaoszczędzi outsourcing logistyki – współpraca z operatorem fulfilment, który prowadzi wieloletnie programy pilotażowe i wdrożył już sprawdzone, najlepsze automatyczne rozwiązania w swoim nowoczesnym magazynie.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*