Błędy w prowadzeniu biznesu są powszechne, zwłaszcza wśród niedoświadczonych przedsiębiorców. E-commerce to złożona branża, w której potknięcia mogą przydarzyć się na każdym etapie zarządzania firmą. Poniżej przedstawiamy najczęściej pojawiające się przy prowadzeniu sklepu internetowego błędy i podpowiadamy, co robić, aby ich uniknąć. 

Nieodpowiedni rozmiar magazynu

Oszacowanie przestrzeni, która będzie potrzebna do składowania asortymentu jest trudnym zadaniem, w szczególności na początku prowadzenia sklepu internetowego. Zbyt duży magazyn to generator dodatkowych kosztów, zbyt mały natomiast może sparaliżować działanie firmy w szczycie sezonu. Aby uniknąć takich sytuacji, należy realistycznie podejść do skalowalności swojego biznesu. Prognozy jednak nie zawsze się sprawdzają. W sytuacji gdy nie wiadomo, czego się spodziewać, a sytuacja sklepu zmienia się dynamicznie, warto postawić na outsourcing procesów logistycznych. Współpraca z zewnętrznym operatorem, takim jak Forceful, zapewnia elastyczną przestrzeń, dostosowaną do aktualnego popytu na produkty. Nie generuje także dodatkowych kosztów – płaci się tylko za tyle przestrzeni, ile aktualnie zajmuje asortyment.

Nieefektywne zarządzanie magazynem

Sklepy internetowe działające na małą skalę rzadko kiedy dysponują systemem zarządzania stanami magazynowymi. Oznacza to, że znajomość położenia różnych produktów i ich liczby opiera się głównie na wiedzy pracowników. Do pewnego momentu taki model pracy może się sprawdzać, jednak wystarczy, że ktoś z personelu się rozchoruje, a praca będzie znacznie utrudniona. Powoduje to wydłużenie czasu przygotowania zamówienia, ogólny chaos i dezorganizację. Z tego powodu warto korzystać z ujednoliconych i sprawdzonych sposobów zarządzania pracą. Oznacza to wprowadzenie systemu oznaczania produktów oraz nowoczesnego oprogramowania, które usprawnia przepływ informacji. Rozwiązania te wymagają czasu i wiedzy, których często brakuje w młodych firmach. 

Zbyt dużo lub zbyt mało pracowników

Jedną z kluczowych kwestii w zarządzaniu magazynem jest zarządzanie zasobami ludzkimi, w tym ustalanie grafiku i godzin pracy, a także liczby zatrudnionych osób. Niedobory kadrowe mogą skutkować tym, że właściciel sam będzie spędzał całe dnie na magazynie pakując paczki, a reszta pracowników będzie pracowała dłużej, niż powinna. Efektem tego będzie napięta atmosfera w zespole, co z kolei skutkuje obniżeniem wydajności. Odwrotna sytuacja, w której pracowników jest za dużo, jest równie niebezpieczna – naraża na zwiększone koszty i brak zysku.

Brak znajomości prawa

Często zakładając firmę nie ma się pojęcia o obowiązujących przepisach prawnych. Jak łatwo się domyślić, może to się skończyć wysoką grzywną lub nawet zamknięciem biznesu. Dobrym przykładem są produkty objęte kontrolą sanepidu. Nie wszyscy sprzedawcy wiedzą, że dotyczy to nie tylko artykułów spożywczych i farmaceutyków, ale także artykułów dla dzieci, w tym zabawek. Innym przykładem są produkty podwyższonego ryzyka, w tym wszystkie preparaty w formie aerozolu lub sprayu, których składowanie wymaga specjalnego pozwolenia i szkoleń pracowników. 

Kwestie prawne dobrze znać także ze względu na współpracę z kontrahentami, w tym firmami kurierskimi. Warto wiedzieć, że można reklamować ich usługi, np. z powodu uszkodzenia produktu. Podwykonawca ma obowiązek przyjęcia reklamacji zgłoszonej w ciągu 7 dni od dostawy. Często może on próbować podważyć tego typu zgłoszenie – w takim wypadku przedsiębiorca nieznający swoich praw pozostaje stratny. Koniecznie należy także dopełniać wszystkich niezbędnych formalności – wypełnić protokół przyjęcia czy udokumentować stan paczki przed wysyłką.

Problematyczne pakowanie

Opakowania są nieuniknionym kosztem w firmach e-commerce. Warto wiedzieć, że aby były estetyczne i wytrzymałe wcale nie muszą kosztować dużo. Podstawą jest wyeliminowanie nadużyć, co często sprowadza się do odpowiedniego przeszkolenia pracowników. Czasem paczki są w dobrej wierze kilkukrotnie owijane taśmą lub folią, co realnie nie ma wpływu na bezpieczeństwo zawartości – powoduje tylko nadmierne zużycie materiałów i nieestetyczny wygląd paczki. 

Warto także pamiętać o tym, że zawsze można renegocjować stawki z dostawcą materiałów do pakowania. Wraz z rozwojem firmy i wzrostem sprzedaży zamawia się ich coraz więcej. Większa skala zamówienia powinna pozwolić na uzyskanie bardziej korzystnej oferty.

Jak unikać błędów w e-commerce?

Branża e-commerce jest złożona i bardzo konkurencyjna. Aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, warto skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Dobrym rozwiązaniem jest outsourcing usług logistycznych z Forceful Fulfilment. Dzięki temu można mieć pewność, że asortyment dotrze bezpiecznie do klienta, a przedsiębiorca nie będzie narażony na nieprzewidziane koszty. 

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*