Koncepcja Artificial Intelligence of Things rewolucjonizuje branżę logistyczną. Według Research and Markets globalny rynek AIoT osiągnie wartość ponad 65 miliardów dolarów do 2025 roku. Jak wykorzystać zalety sztucznej inteligencji rzeczy w logistyce e-commerce?

 

Internet Rzeczy i sztuczna inteligencja to dwa odrębne trendy technologiczne, które oddziałują na sprzedaż internetową i działalność logistyczną. Ich połączenie daje zwielokrotnione efekty w dystrybucji i magazynowaniu e-commerce. IoT opiera się na scentralizowanym monitorowaniu – łączy ze sobą urządzenia, wysyła i odbiera sygnały, tworząc układ. AI gromadzi dane, przetwarza je i analizuje, podejmując na ich podstawie decyzje i sterując całą strukturą. Te dwie technologie razem tworzą inteligentne systemy, które uczą się na błędach, dokonują autokorekty i się rozwijają. AIoT integruje zaawansowane możliwości oprogramowania – głębokie uczenie maszynowe (ML) i sztuczną inteligencję – z infrastrukturą Internetu Rzeczy, automatyzując szczegółowe informacje generowane przez AI.

Inteligentne magazynowanie i dostawa

AIoT koordynuje łańcuch dostaw i magazyn. Pomaga zarządzać trasami logistycznymi, transportem, personelem, robotyką, pojazdami autonomicznymi i operacjami magazynowymi, analizując w czasie rzeczywistym zmienne dane i opracowując najbardziej opłacalny, wydajny i ekologiczny plan logistyczny. Bierze pod uwagę dane dotyczące zarówno dostawy i wysyłki towarów (koszty, wagę, wymiary, kruchość, informacje o kierowcach i kurierach), jak i monitoringu zapasów w magazynie czy wydajności pobierania, sortowania i pakowania paczek. Komputerowe technologie wizyjne, kamery i kompatybilne czujniki automatycznie identyfikują, kategoryzują i monitorują stany magazynowe. AI wykonuje krytyczną analizę predykcyjną, prognozuje wąskie gardła, model popytu i opracowuje inteligentne rozwiązania logistyczne, łącząc je z danymi dotyczącymi sprzedaży, co skutkuje przetasowaniami magazynowymi – ograniczeniem nadmiaru produktów słabo sprzedających się i automatycznym zamówieniem artykułów popularnych. Analizując dane z inteligentnych urządzeń, doradza najlepszy w danym czasie i sytuacji plan magazynowy, uwzlędniając warunki przechowywania odpowiednie dla kategorii produktów (wilgotność, oświetlenie, temeperaturę) i uruchomia zlecenia pracy dla personelu magazynowego i robotów. Urządzenia brzegowe wykrywają odstępstwa od normy i identyfikują anomalie takie jak uszkodzenie produktu i opakowania, zepsutą żywność.

Logistyka handlu elektronicznego wymaga dużej ilości danych i kooperacji na różnych etapach realizacji zamówień, co ułatwia hiperautomatyzacja magazynu, bo eliminuje błędy ludzkie. Transformacja setek miniprocesów magazynowych w cyfrowe i zautomatyzowane, niewymagające ingerencji człowieka, działające w oparciu o zaawansowane algorytmy AI, daje terminową i konkurencyjną realizację, a nawet obniża koszty po stronie dystrybucji, dopasowując rodzaj asortymentu i zamówień do form dostawy i warunków oferowanych przez przewoźników.

Ważną częścią AIoT jest robotyzacja łańcucha dostaw. Według szacunków Tractica Research do końca 2021 roku globalna sprzedaż robotów logistycznych i magazynowych osiągnie 22,4 mld dolarów. Roboty w magazynie inteligentnym mają dostęp do internetu i przejmują powtarzalne, fizycznie obciążające zadania jak identyfikowanie, liczenie, pobieranie i przenoszenie zapasów, kompletacja zamówień, sortowanie paczek.

AIoT i fulfilment

Logistyka jest dziś źródłem strategicznych innowacji i przewagi konkurencyjnej dla organizacji, a także pomaga przygotować się firmie na nieprzewidywalną przyszłość. Badanie najważniejszych tendencji logistycznych pt. „2021 Third-Party Logistics Study”, zorganizowane m.in. przez Uniwersytet Stanu Pensylwania wykazało, że firmy 3PL planują w ciągu najbliższych trzech lat wprowadzić wiodącą technologię, w tym zrobotyzowaną automatyzację procesów, drony i pojazdy autonomiczne.

Wdrażanie nowych technologii wynika z przeświadczenia, że są one niezbędne do konkurowania na rynku (uważa tak 87,5% respondentów w „30. Corocznym Badaniu Trendów w Logistyce i Transporcie”, przeprowadzonym przez badaczy z ośrodków w Atlancie i Missisipi). 62,5% ankietowanych wyraziło przekonanie o utracie klienta na rzecz konkurenta w przypadku, gdyby nie zastosowali określonej technologii. Jednak implementowanie nowych rozwiązań jest skomplikowane, czasochłonne, obarczone ryzkiem błędów i kosztów dodatkowych. Badani uważają, że koszty wdrożenia technologii są wyższe niż korzyści (24%), ich utrzymanie i serwisowanie było kosztowne (43%), a koszty i czas potrzebny na przeszkolenie pracowników były wysokie (52,4%).

Można zrezygnować z etapu wdrożenia i oczekiwania na zwrot z inwestycji, a jednocześnie korzystać z nowoczesnych udogodnień i technologii, co daje współpraca z operatorem fulfilment, będącym innowatorem w logistyce e-commerce i automatyzacji magazynowej, którego misją jest optymalizacja operacji e-handlowych, zwiększenie wydajności obiektu i pracowników przez wspomaganie ich partnerami-robotami AI i zautomatyzowane komisjonowanie zamówień.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*