Symbole logistyki

Sprawna logistyka stała się czynnikiem strategicznym w budowaniu przewagi konkurencyjnej w e-handlu i determinantem sukcesu sprzedażowego. Sprawdzamy, jakie tendencje zdominują obszar logistyczny w e-commerce w 2021 roku.

 

  1. Omnichannel shipping

Punkty odbioru osobistego były chętniej wybierane w 2020 roku niż dostawa pod drzwi realizowana przez kuriera. Pełny wachlarz możliwości wysyłki, w tym dostawa do jak najszerszej sieci punktów doręczenia, to większa elastyczność e-sklepu dla klienta. Dogodne terminy odbioru sprawiają, że rozwój PUDO (Pick up, Drop off) – miejsc odbioru i nadania przesyłek, będzie jeszcze intensywniejszy. Sieci click&collect, zwłaszcza w formie automatów, oferują oszczędności i redukują koszty ostatniej mili. Są też głównymi miejscami, w których klienci dokonują zwrotów swoich internetowych zakupów, dlatego będą się coraz bardziej rozbudowywać.

  1. Logistyka OTIFNENC (on time, in full, no error, no contact)

Elastyczność obsługi logistycznej przejawia się w tym, że dostosowuje się ona do oczekiwań klientów. Należą do nich m.in. dokładne prognozowanie terminu dostawy i informacje o niej przekazywane w czasie rzeczywistym oraz możliwość dokonania zmiany nawet w ostatniej chwili. O dostawie w 100% decyduje klient. W osiągnięciu tego efektu pomogą digitalizacja i automatyzacja rozwiązań IT, pod czym kryje się wdrażanie technologii umożliwiających usprawnienie i ograniczenie liczby działań w procesie zakupowym, co wpływa na wygodę niecierpliwego klienta. E-sklepy muszą oferować proste rozwiązania pozwalające użytkownikowi samodzielne zarządzanie przesyłkami, co było zarezerwowane wcześniej dla klientów biznesowych, nie indywidualnych.

  1. Ostatnia mila i dostawa tego samego dnia

Klienci nie lubią czekać – zwłaszcza milenialsi są skłonni zapłacić o 30% więcej za gwarancję dostawy zamówienia tego samego dnia. Przewiduje się, że do 2025 roku taka forma doręczenia osiągnie 25% udziału w rynku. Dopłaty do szybkiej przesyłki i jej popularność mogą uczynić z dostawy źródło zysków.

Duże oczekiwania wobec przyspieszenia logistyki ostatniej mili skutkują tendencją do jak największego skracania drogi paczki do klienta. Wiąże się to także z tworzeniem magazynów terenowych, wspomagających elastyczne podejście do wyboru miejsca wysyłki w zależności od adresu docelowego paczki.

  1. Implementacja gotowych rozwiązań logistycznych

Zlecenie logistyki na zewnątrz jest wyjściem pozwalającym małym i średnim firmom e-commerce oferować najwyższy poziom obsługi zamówień z wykorzystaniem najnowszych trendów w logistyce i doświadczenia profesjonalistów, bez zaangażowania własnych zasobów kadrowych.

Operator fulfilment pozwala nie tylko zminimalizować formalności i zobowiązania wobec firm kurierskich, ale i skrócić czas działań związanych z kompletacją i wysyłką zamówień e-commerce. Dysponując rozwiązaniami technologicznymi, które usprawniają logistykę, takimi jak automatyzacja magazynu, system WMS, gwarantuje szybkość, bezbłędność i kompletność dostawy, co wpływa na doświadczenie zakupowe klienta. Fulfilment przyspiesza wszystkie procesy w łańcuchu dostaw w e-commerce.

W dobie pandemii bezpieczeństwo i krótki czas realizacji stały się znaczące. Współpraca ze sprawdzonym partnerem fulfilment to inwestycja w oszczędność czasu i pieniędzy oraz wygodę użytkownika e-sklepu. Zaś wysoki poziom zadowolenia klienta ma przełożenie na jego lojalność i wzrost retencji.

Partner fulfilment posiada potrzebne narzędzia technologiczne i zasoby ludzkie, by logistyka e-commerce przebiegała płynnie i bezproblemowo, co skutkuje terminowym dostarczeniem przesyłek, ale i automatyzacją obsługi zwrotów. Dla wielu klientów łatwość i przyjazność procesu zwrotu to podstawa: 54% konsumentów sprawdza politykę zwrotów e-sklepu, a 94% deklaruje, że ma ona wpływ na podjęcie decyzji o zakupie.

Oprócz tego warto zaznaczyć, że fulfilment jest rozwiązaniem wspierającym międzynarodową działalność e-commerce. Daje możliwość skalowania biznesu, wprowadzenia go na rynki zagraniczne. Lokalni partnerzy fulfilmentu jako operatorzy regionalnej dystrybucji pomagają obniżyć koszty dostawy i zaistnieć na nowym rynku.

  1. Zrównoważona logistyka

Operatorzy logistyczni, którzy stawiają na ekologiczne rozwiązania i rozwijają się w sposób zrównoważony, przynoszą e-sklepom korzyści wizerunkowe. Taki wybór partnerstwa warunkowany jest jednak nie tylko ekologią, ale i ekonomią. Współpraca z partnerami logistycznymi, dla których ochrona środowiska jest ważna, z magazynami ekologicznymi, z firmami kurierskimi, które dysponują flotą samochodów elektrycznych lub niskoemisyjnych i planują trasy kurierskie z uwzględnieniem wskazań ekologów, zwiększa lojalność klientów i będzie coraz bardziej opłacalna dla e-commerce.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*